Jak bezpiecznie montować zawiasy do szkła?

Zamontowane zawiaszy do szkla w szklanej szafie

Często wykorzystywanym elementem w biurach i domach są szklane drzwi. Mogą być mocowane do ścian, ościeżnic oraz szklanych paneli. Musi być to wykonane z dużą dokładnością, aby długa eksploatacja nie powodowała uszkodzeń. Nieprawidłowy montaż może również spowodować zagrożenie dla osób korzystających z drzwi.

Różne odmiany zawiasów

W sklepach można kupić różne zawiasy do szkła. Pozwalają na instalację szklanych drzwi, ale różnią się nie tylko wyglądem, lecz także sposobem mocowania i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Można spotkać się z zawiasami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. W pierwszym przypadku płytka montażowa umieszczona jest w otworze framugi lub ościeżnicy, w drugim — widać ją na wierzchu. Zawiasy do szkła mogą być montowane na tafli szkła lub od strony bocznej drzwi. Zazwyczaj jeden jest umieszczany w górnej części, a drugi bezpośrednio przy podłodze.

Wygląd i sposób montażu

Wybór sposobu montażu nie może być podyktowany wyłącznie estetyką wnętrza. Trzeba wziąć pod uwagę ciężar drzwi oraz ich szerokość. W przypadku montażu elementów z boku oba zawiasy do szkła nie będą odpowiadać za utrzymanie szyby w równym stopniu. Najważniejszy jest element montowany na górze, natomiast zawias dolny pełni funkcję stabilizującą. Dlatego w wielu przypadkach konieczna jest instalacja dodatkowego, trzeciego elementu. Zawiasy do szkła nie będą wtedy umieszczane w regularnej odległości od siebie. Trzeci zawias nie znajdzie się w połowie wysokości drzwi, lecz musi być przesunięty do górnej części.

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

W związku z tym producenci bardzo często w swoich katalogach podają maksymalny udźwig przewidziany nie dla jednego zawiasu, lecz dla ich pary. Ponadto dostępne są zawiasy wyposażone w funkcję domykania, dzięki którym można regulować tempo i siłę zamknięcia. W razie potrzeby można zaopatrzyć się w zawiasy ze sprężynami, które utrzymują drzwi w stałej pozycji. Jest to przydatne, na przykład, w trakcie intensywnego wietrzenia pomieszczeń.

Niezależnie od wnętrza, w którym montowane są drzwi, zawiasy do szkła muszą zapewniać zachowanie minimalnej odległości od ościeżnicy. W przeciwnym wypadku zmniejszona będzie oś obrotu i drzwi mogą nie spełnić założonych funkcji. Szczegółowe warunki są określane, między innymi, w przepisach związanych z warunkami technicznymi budynków. Zawiasy do szkła to element szczególnie ważny, niezależnie od tego, czy drzwi montowane są w biurze, czy domu prywatnym. Zapewniają funkcjonalność drzwi oraz bezpieczeństwo dla użytkowników wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.