Jak być asertywnym w pracy?

asertywność

Kontakt z przełożonym niesie ze sobą stres, ponieważ pracownicy zawsze chcą być lubiani, dobrze odbierani, pragną wywiązywać się ze swoich zadań. Czasami zdarza się, że przełożony/współpracownik powierza nam zbyt wiele obowiązków, ponieważ ma pewność, że może sobie na to pozwolić i na pewno nie usłyszy słowa „nie”. A my, jako bardzo dobrzy pracownicy nie odmawiamy i toniemy w nadmiarze pracy, żałując swojej decyzji.  Oczywiście jest na to sposób!

Trzeba być asertywnym

Każdy z nas zapewne niejednokrotnie zetknął się ze słowem asertywność i wie co oznacza to słowo. Problem pojawia się wówczas, gdy należy definicje zamienić na praktykę.

Przypomnijmy :

Asertywność, to umiejętność wyrażania własnego zdania, emocji, w taki sposób, aby nikogo nie urazić swoim zachowaniem.

Definicja ta pokazuje, że asertywność nie jest przejawem agresji czy braku szacunku do drugiej osoby, ale posiadaniem własnego zdania i wyrażaniem go.

asertywność w pracy, pomalowane na kolorowo dłonie
Źródło: pixabay.com

O ile w codziennych relacjach koleżeńskich wdrożenie asertywności nie stanowi zazwyczaj problemu, to w relacjach pomiędzy pracownikami może być nie lada wyzwaniem, bo przecież jak można odmówić przełożonemu?

Pamiętajmy o jednym – asertywność może mieć bardzo pozytywny wpływ na jakość wykonywanej pracy. Bycie asertywnym w znacznym stopniu podniesie naszą pewność siebie w pracy oraz zmotywuje do lepszego, efektywniejszego działania. Jednorazowe wyrażenie własnego zdania zakończone sukcesem sprawi, że będziemy częściej mówić co tak naprawdę leży nam na sercu. Pracownicy, którzy nie są asertywni gromadzą negatywne emocje, z te z kolei przyczyniają się do negatywnego nastawienia do pracy, współpracowników, pojawienia się wybuchów złości, nawet bez wyraźnego powodu.

Jak ćwiczyć asertywność?

Przede wszystkim zastanów się jak reagujesz w sytuacjach trudnych, gdy ktoś wyrazi negatywne zdanie na temat Twojej osoby, a jak przyjmujesz komplementy. Pomyśl także, czy Twoje prawa są nienaruszane w pracy. Zastanów się, czy potrafisz jasno wyznaczać granice w relacjach z drugą osobą oraz czy zawsze powierzone zadania przyjmujesz z entuzjazmem? Udzielenie odpowiedzi na te pytania, to już pierwszy krok do bycia asertywnym w pracy.

Odpowiedzi na te pytania pomogą określić jakie reakcje i emocje najczęściej towarzyszą nam w trudnych sytuacjach i czy działamy zgodnie z tym, co czujemy.

Bardzo cenne jest prowadzenie dzienniczka. Pomoże to uświadomić nam, jak dokładnie zareagowaliśmy w danej sytuacji – na przykład podczas rozmowy z szefem, co powiedzieliśmy i ewentualnie jak można było się zachować inaczej. Tak z pozoru prosta i wydawać by się mogło, banalna kwestia, ułatwi nam w przyszłości poradzenie sobie z podobnymi sytuacjami. Warto wyciągać wnioski. Dzięki temu krok po kroku staniemy się asertywni!

Bardzo wartościowym ćwiczeniem na asertywność są scenki odgrywane w domu. Można w ten sposób poćwiczyć asertywność na przykładzie wymyślonych lub realnych sytuacji, wyobrażając sobie, że komunikujemy się z przełożonym/ współpracownikiem. Wzmocni to naszą pewność siebie.

W byciu asertywnym liczy się odpowiednio przekazany komunikat, poparty argumentami. Ważne, aby zwracać także uwagę, gdy nie odpowiada nam to, co usłyszeliśmy od współpracownika lub przełożonego. Nie obawiajmy się, że nasz zwierzchnik się obrazi lub udzieli nam nagany – może zdarzyć się wręcz odwrotnie- zyskamy w jego oczach szacunek. Ponadto, gdy zetkniemy się z krytyką warto poprosić o wyjaśnienie, o podanie uzasadnienia popartego faktami. Jeśli faktycznie wina leży po naszej stronie zaakceptujmy to i zastanówmy się, co można zmienić w naszym zachowaniu lub działaniu, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Asertywność w pracy nie jest oparta na byciu agresywnym, wystraszonym. To szacunek do samego siebie wyrażany działaniem, dlatego warto wytyczyć granice już na samym początku. Liczne ankiety przeprowadzone w firmach pokazują, że pracownicy, którzy nie są asertywni są odtrącani, pracują mniej wydajniej, ponieważ praca nie sprawia im przyjemności, są także traktowane jako osoby leniwe.

Artykuł napisała

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.