Jak dbać o drewniane okna?

Dobrze dobrane okno drewniane w domu

Drewno to piękny, lecz bardzo wymagający materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli zdecydujesz się na drewniane okna w swoim domu, musisz liczyć się z tym, że ich czyszczenie i konserwacja może być inne i bardziej skomplikowane, niż w przypadku okien PCV. Jak dbać o okna drewniane? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Drewniane okna – czy warto?

Okna drewniane są zdecydowanie bardzo eleganckie, gustowne i ponadczasowe. Jednak ich posiadanie wiąże się z szeregiem czynności pielęgnacyjnych, które mogą być nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku okien plastikowych. Co jakiś czas na pewno trzeba je odnawiać. Ramy okien drewnianych są również impregnowane, co oznacza nasączenie przez silne środki chemiczne, aby były trwalsze i odporniejsze na warunki atmosferyczne. Jednak drewniane okna są szczelniejsze i w przeciwieństwie do okien plastikowych – nie posiadają ołowiu. Można tu również uzyskać oryginalne i nietypowe kształty okiennic.

Okna drewniane – mycie ram

Niezależnie od materiału, z którego wykonane są okna, należy zadbać o ich regularne mycie. Przynajmniej trzy razy do roku konieczne będzie dokładne czyszczenie szyb oraz ram okiennych. Dzięki tym zabiegom w Twoim domu czy mieszkaniu zrobi się o wiele jaśniej i słoneczniej, co wpłynie na estetykę pomieszczenia. Tym samym wydłużysz żywotność okien. Pielęgnację stolarki należy rozpocząć od starannego wytarcia elementów z kurzu. Stanowi on pożywkę dla wszelkich mikroorganizmów, które osłabiają strukturę drewna. Pamiętaj, aby nie stosować w tym przypadku środków czyszczących, które zawierają amoniak, ponieważ zniszczy lakier z ram. Kurz z drewnianych okien najlepiej usunąć wykorzystując do tego bezszwową szmatkę lub gąbkę oraz płyn do mycia naczyń i wodę. Na umyte ramy koniecznie nałóż mleczko lub pastę przeznaczone do pielęgnacji drewna.

Naprawa uszkodzeń w drewnianych oknach

Raz do roku (minimum) należy zrobić dokładny przegląd okien. Warto rozważyć w tym celu serwis okien drewnianych we Wrocławiu. W przypadku okien drewnianych ważna jest ocena stanu powłoki lakierniczej, która pokrywa ramy. Nie tylko decyduje ona o estetycznym wyglądzie okien, ale również chroni powierzchnię przed działaniem warunków atmosferycznych. Na takiej powłoce pojawiają się często drobne zadrapania i rysy, które można w bardzo prosty sposób usunąć, aby przywrócić okna do pierwotnego stanu. Wystarczy oczyścić powierzchnie papierem ściernym, a następnie nałożyć powłokę malarską. Nie musisz malować od nowa całej ramy, możesz ten zabieg przeprowadzić w uszkodzonym miejscu.

Drewniane okna – przegląd uszczelek i elementów ruchomych

Aby okna wykonane z drewna służyły przez długi czas, a jednocześnie działały bez zarzutu, należy zwrócić uwagę na elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Taki dokładny przegląd wykonaj wiosną, dzięki czemu wyłapiesz wszelkie uszkodzenia po zimie. Jednocześnie przygotujesz okna na lato, kiedy są najbardziej eksploatowane. Wszystkie elementy ruchome powinieneś dokładnie wyczyścić, a następnie nasmarować wazeliną lub specjalnym środkiem do konserwacji okuć. Zwróć uwagę również na stan i jakość uszczelek, być może należy je wymienić. W niektórych modelach można to wykonać samodzielnie, w bardziej skomplikowanych modelach konieczna będzie pomoc specjalisty.

źródło zdjęcia: freepik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.