Jak dbać o róże w ogrodzie?

Mężczyzna przycina róże w ogrodzie

Róże od wieków zachwycają swoją urodą i hipnotyzującym zapachem. Bez względu na to, czy są to bujne różane krzewy, romantyczne pnącza czy delikatne miniaturki, róża dodaje każdemu ogrodowi wdzięku i elegancji. Nie jest jednak tajemnicą, że piękne i zdrowe róże wymagają nie tylko naszej miłości, ale także specjalistycznej pielęgnacji. Czy wiesz, jak troszczyć się o te wspaniałe kwiaty, aby zachować ich urodę i długowieczność?

Róże potrzebują odpowiedniego miejsca

Różom należy zapewnić słoneczne stanowisko oraz bogatą, próchniczą glebę z dużą ilością wilgoci. Odwdzięczą się pięknym kwitnieniem, przyjemnym zapachem i kolorowymi kwiatami, którymi możemy cieszyć się od lata do jesieni, a czasami nawet do pierwszych przymrozków.

Wiosenne przycinanie róż

Wiosenna pielęgnacja zaczyna się w okresie, gdy nie ma już ryzyka długotrwałych mrozów. Należy wówczas usunąć wszystkie suche, uszkodzone i połamane pędy oraz suche liście, które mogą być siedliskiem zimujących szkodników. Trzeba również wyciąć najstarsze pędy, które zostaną zastąpione przez młodsze. Pozostałe pędy kwiatowe przycina się o około ½ ich pierwotnej długości.

Miejsce, w którym rośnie róża, należy regularnie odchwaszczać, a w suche i ciepłe dni trzeba pamiętać o podlewaniu krzewu. Głęboko posadzone róże potrzebują dużo wilgoci, ale należy uważać, żeby ich nie przelać, ponieważ tego nie tolerują. Dodatkowo w kwietniu można zacząć nawożenie — pobudzi to wzrost, tworzenie pąków i późniejsze kwitnienie.

Kwiaty w ogrodzie

Letnia pielęgnacja róż

Jest to typowy okres kwitnienia dla większości róż. Kwiaty przeznaczone do cięcia należy ścinać jeszcze przed całkowitym rozkwitem, dzięki czemu będą długo utrzymywać się w wazonie. Ważne jest też regularne usuwanie martwych kwiatostanów, aby zachęcić je do późniejszego długiego kwitnienia. W ten sposób róże nie będą wkładać całej swojej energii w produkcję owoców, ale w produkcję nowych pąków i kwiatów.

Lipiec to również czas na to, aby skrócić silne pędy — wystarczy przyciąć je o 15 cm. Poza tym zabiegiem przycinanie róż nie jest w tym okresie wskazane. Nie należy też przycinać pędów odmian kwitnących raz w roku, róży pnącej i botanicznej.

W tym okresie niezwykle ważne jest również regularne podlewanie i obfite nawożenie krzewów. W tym celu należy zastosować nawozy zawierające azot i fosfor. Azot to pierwiastek, który wspomaga wzrost, a fosfor sprzyja zawiązywaniu pąków i obfitemu kwitnieniu. Nawozy można stosować do sierpnia. Z uwagi na to, że róże są bardzo podatne na choroby i szkodniki, trzeba je też uważnie obserwować, a następnie odpowiednio wcześnie zastosować środki zapobiegawcze lub opryski.

Jesienne porządki

Do końca września można jeszcze nawozić róże nawozem o wyższej zawartości potasu. Wspomaga to rozwój liści i częściowo chroni krzewy przed zimowymi mrozami. Pod koniec października należy ograniczyć podlewanie do jednego razu w miesiącu, w zależności od pogody.

Późna jesień to z kolei czas na przygotowanie róż do zimy. Do korzeni można dodać dobrej jakości kompost, a róże wielokwiatowe można jeszcze skrócić o jedną trzecią ich długości. Następnie trzeba zgrabić wszystkie opadłe i uszkodzone liście, oczyścić miejsce wokół krzewu i przykryć róże ziemią, korą lub trocinami, aby zapobiec przemarznięciu krzewu.

Pora na przezimowanie

W przypadku, gdy nie ma mrozów, wskazane jest lekkie podlewanie krzewu. Problem pojawia się w momencie, gdy zima jest bezśnieżna, a temperatury spadają poniżej 0 stopni. Niektóre odmiany nie radzą sobie dobrze z mrozem i zimnymi wiatrami. Śnieg chroni bowiem krzew przed przymrozkami, dlatego jeśli to możliwe, zalecane jest również przysypywanie rośliny śniegiem, aby zapewnić jej większą ochronę. Pamiętaj, że dobre przezimowanie będzie owocowało pięknym wzrostem i bogatym kwitnieniem w kolejnym sezonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.