Jak dbać o układ moczowy?

Kobieta ma problem z ukłądem moczowym

Artykuł partnera.

Układ moczowy pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, w tym między innymi dba o prawidłową gospodarkę płynów ustrojowych, a także pełni funkcję oczyszczają, ponieważ to między innymi z moczem wydalane są z organizmu różnego rodzaju bakterie i toksyny, które powstają w wyniku przemiany materii. Jakiekolwiek dysfunkcje ze strony tego układu mogą prowadzić do poważniejszych problemów. Jak prawidłowo o niego dbać?

Prawidłowa higiena odpowiednimi preparatami

Układ moczowy ma to do siebie, że grożą mu różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. Jest to szczególnie częste u kobiet, co ma związek z budową anatomiczną – cewka moczowa znajduje się w pobliżu odbytu, dzięki czemu łatwo może dojść do zakażenia bakterią E. coli. Dlatego do utrzymania układu moczowego w dobrym stanie przyczynia się przede wszystkim prawidłowa higiena – znaczenie ma nie tylko sposób mycia (zawsze w kierunku odbytu), ale również stosowane do tego celu preparaty. Przede wszystkim warto stosować delikatne płyny pozbawione środków mogących podrażniać błony śluzowe stref intymnych i przedkładać prysznic nad długie kąpiele w wannie.  Szczególnie uważnie trzeba dbać o higienę, gdy dokucza nam nietrzymanie moczu, np. spowodowane infekcją – warto wtedy stosować odpowiednie wkładki urologiczne oraz bieliznę poznajelly.pl.

Odpowiednie nawodnienie

Dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego ma także wpływ ilość wypijanych płynów – to dzięki nim pozbywamy się z organizmu bakterii i toksyn. Należy wypijać duże ilość wody mineralnej, ale dobre są także różnego rodzaju napary ziołowe, które wspomagają pracę tego układu. Są to między innymi napary z ziół takich jak pokrzywa, rumianek, borówka brusznica, liść brzozy, poziomki, korzeń pietruszki, lubczyku, ziele skrzypu oraz wiele innych. Mają one przede wszystkim działanie moczopędne, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Warto szczególnie po nie sięgać, gdy zdarzają nam się częste infekcje pęcherza.

Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia

Okazuje się, że także to co zjadamy, może mieć dobroczynny wpływ na nasz układ moczowy. W problemach z pęcherzem warto między innymi sięgać po żurawinę, która ma właściwości wpływające na mniejszą przyczepność bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych. Ponadto zawierają duże ilości witaminy C, która łagodzi przebieg infekcji oraz skraca czas ich trwania. Nie można także zapomnieć o tym, aby nasza dieta składała się z produktów bogatych w witaminy i mikroelementy, w tym zawierała dużo warzyw i owoców. Można w tym celu także zażywać odpowiednie suplementy. Wskazany jest także regularny, umiarkowany ruch.

Unikanie przygodnych kontaktów seksualnych

Do infekcji układu moczowego przyczyniają się różnego rodzaju bakterie i grzyby, które mogą być przenoszone w czasie stosunków seksualnych. Warto więc unikać tego rodzaju przygód, a jeśli już to stosować zawsze prezerwatywę. W ich wyniku możemy nabawić się groźnych i bardzo nieprzyjemnych chorób układu moczowego, które mogą wymagać zastosowania antybiotykoterapii, a ona jest także często przyczyną przede wszystkim infekcji grzybiczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.