Jak dbać o zdrowie – 3 filary lepszej kondycji organizmu

Kobieta ze zdrową żywnością i centymetrem na diecie

Zazwyczaj na urodziny, imieniny czy święta, podstawowym życzeniem dla solenizanta jest zdrowie. Nic dziwnego – w końcu przy braku zdrowia wszystkie inne kwestie schodzą na dalszy plan. Jednak wciąż wielu z nas nie dba o nie odpowiednio, zaczynając się o nie martwić dopiero wtedy, kiedy jest już za późno na skuteczną reakcję. Dlatego w niniejszym artykule zapoznamy się z trzema podstawowymi kwestiami, które odpowiedzą nam na pytanie jak dbać o zdrowie na co dzień.

Ruch = zdrowie

Niektórzy mówią, że na siłownię nie chodzą, bo na co dzień wykonują pracę fizyczną i ruchu mają aż nadto. Poza tym nie mają czasu, albo uważają, że to dobre dla młodzieży. To bardzo częste wymówki. Jednak nawet pracując fizycznie dobrze jest znaleźć dwie-trzy godziny w tygodniu kiedy pobiegamy, pospacerujemy, wyjdziemy na rower czy pójdziemy na aerobik. Dla niektórych idealną aktywnością będzie basen czy też piesze wycieczki po górach lub brzegiem morza. Prawda jest taka, że aktywność fizyczna znacznie przedłuża nasze życie, poprawia wydolność serca, płuc, spala nadmierne kalorie, a także pozwala odpocząć psychicznie od trudów dnia codziennego. Jeżeli mamy pracę siedzącą, to tym bardziej powinniśmy zadbać o to, by przebywać na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach mamy dodatkowo mnóstwo zajęć zorganizowanych do wyboru – czy to na siłowniach, czy w domach kultury. Wystarczy wyjść z domu i rozejrzeć się trochę.

Dieta to połowa sukcesu

Kolejna odpowiedź na pytanie jak dbać o zdrowie, to odpowiednia dieta. Wielu osobom wydaje się, że odżywia się zdrowo. Jednak często są to tylko pozory. Jemy za dużo i za tłusto. Z drugiej strony maksymalne ograniczenie tłuszczy nie jest dobre dla naszego organizmu – w naszej diecie powinno ich być objętościowo około 20%. Ważne jest natomiast z jakich źródeł je pozyskujemy. Najzdrowsze są te pod postacią oliwy z oliwek, awokado czy też nasion lub orzechów.

Istotne w naszej diecie jest też urozmaicenie – jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to nie rezygnujmy z mięsa, nabiału, czy oczywiście sporej ilości warzyw i owoców. Wyeliminujmy za to gotowe dania, sosy, napoje słodzone. Wiele osób myśli, że soki ze sklepów są dobre, jednak w rzeczywistości zawierają one gigantyczną dawkę cukru. Tak samo jogurty smakowe – lepszym rozwiązaniem jest jogurt naturalny i własnoręczne dodanie kawałków owoców. Wystarczy rzut oka na etykietę i przekonamy się, jak dużo nadprogramowego cukru znajduje się w tego typu produktach. Używki takie jak alkohol, kawa czy herbata także powinny być spożywane z umiarem.

Suplementacja „z głową”

Ostatnim krokiem jest suplementacja. Nawet gdybyśmy bardzo się starali, to zaspokojenie naszego dziennego zapotrzebowania na witaminy i minerały może być bardzo trudnym zadaniem. Wiązałoby się ono z jedzeniem ogromnej ilości warzyw i owoców, których po prostu byśmy nie przejedli. Po drugie różne składniki mają różną wchłanialność, często zachodzącą w określonych warunkach. Warto więc ułatwić sobie sprawę i spożywać suplementy – jest to szybki sposób na uzupełnienie niedoborów. Porad na ten temat warto szukać w specjalistycznych serwisach, takich jak:  https://synergiczni.pl.

Każdy powinien sobie odpowiedzieć na pytanie jak dbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Jednak trzeba to zrobić z dużą szczerością wobec samego siebie. Bo jaki jest sens zdrowego trybu życia przez pięć dni roboczych, jeżeli w weekendy pijemy dużo alkoholu czy wylegujemy się na kanapie zamiast korzystać z pięknej pogody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.