Jak dbać o związek po narodzinach dziecka?

Dbanie o związek po narodzinach dziecka

Aktywność młodych mam w mediach społecznościowych w dużej mierze przyczyniła się do stworzenia nowego, realistycznego obrazu macierzyństwa, dzięki czemu przyszłe mamy mogą w większym stopniu przygotować się na rewolucję, która nastąpi po urodzeniu potomstwa. W tym artykule wspólnie zastanowimy się, jak dbać o związek, aby nie zaniedbać go po narodzinach pociechy.

Po prostu… szacunek i zrozumienie

Opieka nad noworodkiem to wykańczające zajęcie i nie należy tego ukrywać. Nowonarodzone dziecko może funkcjonować w cyklach 3-godzinnych, ale i 1,5-godzinnych, nieprzespane noce to nie tylko popkulturowa legenda, ale najprawdziwsza prawda. Jeśli dodać do tego brak pomocy ze strony rodziców lub teściów oraz partnera, który mimo szczerych chęci wsparcia, pracuje na cały etat i wraca wieczorami, to mamy przepis na ogromne osamotnienie i to towarzystwie małego, w pełni zależnego człowieka. To ważne, by pracujący ojciec wiedział, z czym mierzy się jego partnerka. Warto porozmawiać o trudnościach, które czekają Wasz związek jeszcze przed pojawieniem się na świecie dziecka, ponieważ gdy to już nastąpi, trudno będzie Wam znaleźć w sobie na tyle cierpliwości, by pomiędzy pieluchami, karmieniem i kolkami wspiąć się na wyżyny empatii i dyplomacji, tłumacząc swoje emocje.

W nowy rozdział wejdźcie z przewodnikiem

Pomóc może w tym na pewno wspólne spotkanie z psychiatrą lub psychologiem (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Specjalista będzie nieocenionym wsparciem na drodze komunikacji w związku w tak trudnym okresie. Pojawienie się dziecka wywraca do góry nogami poukładane życie obojga rodziców, dlatego tak ważne jest, by mimo codziennych trudności nie zapominać, że razem z partnerem/partnerką jesteście zespołem, który ma wspólny cel – zaopiekować się nie tylko dzieckiem, ale i sobą nawzajem.

Seks po urodzeniu dziecka

Wiele par jest rozczarowanych poporodową rzeczywistością, mijają tygodnie, a łóżko kojarzy się już tylko z nocnym karmieniem czy przewijaniem. Kiedy wrócić do seksu? Należy pamiętać, że kobieta mimo powrotu do sprawności fizycznej może obawiać się bólu i nie akceptować nowego ciała. Właśnie dlatego tak ważne jest pielęgnowanie bliskości podczas ciąży i połogu. Pamiętajcie, że fundamentem rodziny, którą tworzycie jest wzajemna miłość, od której wszystko się zaczęło. Zrezygnujcie z nazywania siebie wzajemnie „tatą” i „mamą”, łączy Was miłość romantyczna i nie należy jej mieszać z miłością rodzicielską. Z seksem nie należy się spieszyć, dajcie sobie czas na rekonwalescencję, pamiętajcie jednak, aby w codziennej rutynie znaleźć choć godzinę na bliskość, nie musi ona oznaczać seksu, może to być wspólne obejrzenie filmu, czy po prostu słuchanie winyli przy herbacie i ulubionej świeczce. Ma być to Wasz czas, indywidualna definicja intymności stworzona, aby ochronić Wasz związek w trudach związanych z rodzicielstwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.