Jak dobrać ciepłe kolory do salonu?

W salonie przebywamy sporo czasu. Najczęściej lubimy otaczać się ciepłymi kolorami, które kojarzą nam się ze słońcem i złotym piaskiem na plaży. Ciepłe barwy to kolory: żółty, pomarańczowy, czerwony. Ciepłe są również barwy, w których te trzy kolory dominują. Odpowiednio dobranymi barwami możemy nie tylko wprowadzić się w dobry lub zły nastrój, ale także poprawić błędy popełnione przez architekta w czasie projektowania domu.

Jak działają ciepłe barwy?

Nasycone, ciepłe barwy są idealne, gdy zależy nam na tym, aby optycznie zmniejszyć duży salon. Ciepłe barwy o dużym nasyceniu powodują bowiem, że ściany wydają się nam bliższe. Niekorzystnie będą wyglądać w salonie o małej powierzchni. Gdy chcemy w takim ścianie zdecydować się na ciepłą barwę, ograniczmy się tylko do pomalowania nią jednej ściany. Ciepłe barwy są bardzo przyjemne. Sprawdzają się w tych salonach, w których jest mało słońca.

Jeden czy więcej kolorów?

Wszystkie kolory ścian w jednym, ciepłym kolorze dają domownikom poczucie bezpieczeństwa. Do tego w takim salonie wypoczywa się naprawdę bardzo dobrze. Malowanie czterech ścian na ten sam kolor to jednak rozwiązanie, które ostatnio stosowane jest stosunkowo rzadko. Panuje teraz moda na malowanie przynajmniej jednej ściany na bardziej odważny kolor. Takim ciepłym akcentem w salonie może być ściana w kolorze czerwonym z małym dodatkiem koloru brązowego.

Decydując się na kilka kolorów w salonie, warto pamiętać, że osiągniemy w nim harmonię, jeśli nie będziemy mieszać kolorów ciepłych z zimnymi. Ciepłe kolory sprawdzają się w salonach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym czy prowansalskim. Kilka dodatków w ciepłych barwach warto wprowadzić również do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu. Ciepłe barwy wprowadzą do czarno-białego wnętrza trochę energii i dodadzą mu ciepła.

Ściany w salonie nie muszą być pomalowane na modne kolory. Trendy nieustannie się zmieniają, każdego roku pojawia się coś nowego. Kolory, które znajdą się w naszym salonie powinny przede wszystkim nam się podobać.

Na pewno salon, w którym znajdą się ciepłe barwy będzie przytulny, a wszyscy domownicy i goście będą się w nim dobrze czuć. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wybrać do salonu zimnych barw, jeśli takie właśnie podobają nam się najbardziej. Każdy salon może być piękny, ciepły i przytulny nawet, gdy dominować w nim będą chłodne lub neutralne kolory. Warto o tym pamiętać, a przy wyborze docelowego koloru posiłkować się gotowymi inspiracjami projektowymi, jak choćby na stronie Farbyjedynka.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.