Jak dobrze wybrać ofertę programową dla całej rodziny? Tylko sprawdzone rady!

Kobieta oglada telewizje siedząć obok kanapy

Mówi się, że telewizja jest „złodziejem czasu” i poniekąd jest to prawda, ale jednak nie można też uważać, że oglądanie telewizji jest złe. Jasne, że żaden nadmiar nie jest dobry, ale od czasu do czasu warto oglądać tv, szczególnie jeżeli ogląda się wartościowe treści. Musimy zauważyć, że wybór ma znaczenie, zatem w dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam, jak dobrze wybrać ofertę programową. Poznajcie tylko sprawdzone rady.

Dla każdego coś fajnego

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że w tv można zobaczyć wiele. Jest wiele dobrych treści, które edukują i pozwalają się rozwijać, ale jest też sporo tych gorszych. Te z kolei, jak to niektórzy trafnie określają, „robią sieczkę z mózgu”, stąd potem można usłyszeć opinie, że Rząd daje 500 plus od siebie – a to ciekawe… Ale cóż są takie treści, które rzeczywiście sprawiają, że niektórzy się cofają. Dlatego też trzeba pamiętać, jak ważny jest wybór właściwych treści. Zatem oferta programowa powinna być dostosowana do każdego członka rodziny. Są pewne treści, które można oglądać wspólnie typu programy przyrodnicze, ale jak wiadomo nie każde, bo niektóre zdecydowanie nie są właściwe dla dzieci. A skoro o dzieciach mowa, to szczególnie w ich przypadku duże znaczenia ma wybór takich programów, które będą je uczyć i sprawiać, że zasób słownictwa, ale też wyobraźnia się wzbogacą. Natomiast w przypadku nastolatków absolutnie nie można pozwolić na żadne filmy przedstawiające przemoc, gdyż niestety młodzież może mieć zaburzone postrzeganie. Zatem tutaj pojawia się pytanie: jakie będzie dla Was najlepsze tv? Białystok, Poznań, Warszawa czy Katowice – w każdym mieście możecie znaleźć dobrego dostawcę i wykupić taki pakiet telewizji cyfrowej, który Wam odpowiada. Ale przejdźmy do szczegółów.

Ile dziecko może oglądać tv?

Wielu rodziców sądzi, że nie będzie pozwalać swojemu dziecku oglądać tv, bo przecież to jest szkodliwe. Ale to tylko teoria. Praktyka pokazuje coś zupełnie innego. A mianowicie wielu opiekunów zbyt szybko pozwala oglądać tv i – co gorsza – nawet jeść podczas oglądania telewizji. Wynika to z faktu, że tylko wtedy mogą znaleźć czas dla siebie. Oczywiście tak nie powinno być, bo dzieci do 3 roku życia nie powinny zupełnie oglądać tv, natomiast do 7 roku życia należy pozwalać na oglądanie do 30 minut, zatem jeden odcinek bajki czy program z nauką języka obcego. Dzieci po 7 roku życia aż do 12 na oglądanie tv powinny mieć maksymalnie jedną godzinę. Z kolei z przypadku młodzieży, ten czas może być wydłużony do 1,5 godziny i co do zasady także Was taki czas obowiązuje.

Ile możecie oglądać tv?

Cóż, zasady powinny obowiązywać nie tylko dzieci, ale i osoby dorosłe, bo i one często nie mają umiaru. W przypadku dorosłych czas nie powinien być dłuży niż 1,5 godziny. Jest to wystarczająca ilość, by zobaczyć film czy dwa odcinki serialu, oczywiście pod warunkiem, że w trakcie reklam będziecie szli czy to napić się soku, czy też wykonać krótki zestaw ćwiczeń. Raz za czas możecie pooglądać dłużej, ale niezbyt często, bo potem, zamiast spędzać czas aktywnie z całą rodziną, wszyscy będziecie siedzieć i oglądać tv bądź, co gorsza, oglądać tv i zajadać się jedzeniem śmieciowym.

Postawcie na wartościowe treści?

Wiele treści, jakie można zobaczyć, np. w tv Białystok, jest dobrych czy nawet bardzo dobrych i pozwala na zdobycie nowej wiedzy, która rzeczywiście wpłynie na Wasz rozwój. Oczywiście są i takie, których celem jest odstresowanie, czyli zwyczajnie mają służyć wypoczynkowi. Ale są też takie, których lepiej nie oglądać, gdyż zwyczajnie może się to zakończyć bezsennością. Są treści, które będą wywoływać u was stres czy lęki. A więc nie polecamy Wam żadnych programów kryminalnych, ale też horrorów. Jeżeli macie ochotę zobaczyć całą rodziną coś fajnego to polecamy Wam familijne filmy czy też teleturnieje. Oczywiście można wspólnie zobaczyć jakiś koncert, szczególnie muzyki klasycznej – choć to raczej dzieciom się nie spodoba.

Wybór odpowiedniej linii programowej jest ważny. O ile trudno będzie Wam wpłynąć na dorosłe dzieci, tak na te małe macie duży wpływ. Zatem absolutnie nie można pozwalać na programy propagujące niewłaściwe zachowania. Nie zapominajcie też, jak ważny jest umiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.