Jak dobrze zbilansować dietę semi-wegetariańską?

Dieta pudełkowa semi-weganska

Zdrowy styl życia jest niezbędny do zachowania dobrego samopoczucia. Rzecz jasna zmniejsza też ryzyko wielu chorób, począwszy od chorób serca, przez nowotworowe, aż na cukrzycy kończąc. Wiadomo, że nawet najlepsza dieta nigdy nie wyeliminuje ryzyka chorób, ale je zmniejsza. Dieta niewątpliwie jest stylem życia, dlatego zdrowo trzeba odżywiać się cały czas, a nie tylko od okazji. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jest wiele różnych diet i nie mamy na myśli żadnych diet typu kapuściana, lecz raczej klasyczną czy wegetariańską. W dzisiejszym wpisie skupimy się na jeszcze jednej dobrej odmianie, czyli diecie semi-wegetariańskiej. Jak dobrze ją zbilansować?

Dlaczego warto zdecydować się na dietę semi- wegetariańską?

Semi-wegetarianizm jest często nazywany odmianą diety wegetariańskiej. Ten sposób żywienia zakłada rezygnację z mięsa czerwonego, dopuszcza zaś spożywanie mięsa białego, czyli drobiu bądź ryb. Wielu osobom semi-wegetarianizm kojarzy się raczej z dietą opartą na dużej ilości warzyw oraz ryb, podczas, gdy zakłada ona także jedzenie mięsa z kurczaka. Sama nazwa jest dosyć kontrowersyjna, bo przecież nie można być wege w połowie, zatem to zrozumiałe, że wegetarianom i weganom, którzy często wybierają dietę bez mięsa z empatii wobec zwierząt taka nazwa wydaje się niewłaściwa i trudno się z tym nie zgodzić. Ale trzeba też powiedzieć, że taka dieta jest bardzo chwalona bez dietetyków. Wynika to z faktu, że rezygnacja ze spożywania czerwonego mięsa pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i znacząco obniża poziom złego cholesterolu. Jednocześnie zwiększenie spożycia warzyw zapewnia większą ilość potasu, magnezu, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne to odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Ale jak to zwykle bywa z każdą dietą, aby była skuteczna musi być odpowiednio zbilansowana.

Różnorodność na talerzu

Każda dieta powinna być zbilansowana i nie inaczej jest w przypadku semi-wegetarianizmu. W diecie powinny znaleźć się duże ilości warzyw, roślin strączkowych czy też produktów pełnoziarnistych. Do tego należy spożywać orzechy, ziarna i owoce, a także dodawać do jedzenia oleje roślinne. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć owoców, jednak one powinny być traktowane jako deser, ale można je również konsumować na śniadanie dodając do nich jogurt naturalny oraz granole. Warto zmniejszyć ilość spożywanego mięsa nawet białego, jednak codziennie należy zjeść jedną porcję czy to kurczaka, czy też białych ryb. Dopuszcza się też spożywanie białka mięsnego na kolację z dodatkiem sałat oraz olejów roślinnych. Dzięki białku zwierzęcemu w diecie nie brakuje aminokwasów egzogennych czy nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin z grupy B, w tym bardzo ważnej witaminy B12 oraz żelaza, wapnia czy cynku.

O zasadach słów kilka

Zasady posiłków semi-wegetariańskich są bardzo podobnie do klasycznej diety. Należy jeść regularnie, czyli minimum 3, a najlepiej 5 posiłków dziennie. Do tego ostatni posiłek powinien być zjedzony nie później niż 2 godziny przed snem, ale też najpóźniej o godzinie 20. Trzeba wypijać około 2 litrów wody niegazowanej. Dieta musi być różnorodna i posiłki najlepiej przygotowywać na parze bądź też dusząc z dodatkiem małej ilości wody. Wstępne obsmażanie jest dopuszczalne.

A gdy pomysłów brak postaw na catering pudełkowy – Gdańsk, Katowice i…

Oczywiście przygotowywanie posiłków jest czasochłonne, szczególnie gdy zależy nam na tym, aby były zdrowe i różnorodne. Muszą być przygotowywane na bazie najlepszej jakości składników i to najlepiej ekologicznych. Jeżeli jecie mięso, to koniecznie wybierzcie to organiczne. Ryby powinny być białe, ale też tłuste, bo takie są zdrowsze. Ale w myśl zasady, że życie można, a nawet trzeba sobie ułatwiać warto postawić na catering pudełkowy. Gdańsk, Katowice, czy Rybnik – tak naprawdę niemal w każdym mieście można znaleźć dobrą firmę zajmującą się cateringiem dietetycznym. Jedzenie jest nie tylko zdrowe, różnorodne, ale też obłędnie smaczne.

Nie zapomnijcie, że poza wprowadzeniem zdrowej diety trzeba też postawić na ruch. Codzienna aktywność jest niezbędna. Warto więc ćwiczyć, biegać czy jeździć na rowerze i pogoda nie powinna być żadną przeszkodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.