Jak działa henna na włosy?

Kobieta z henną na włosach

Henna jest jednym z głównych składników wielu konwencjonalnych farb do ciała i włosów. To jedna z najstarszych roślin wykorzystywanych do tego celu. Liście henny w ten sposób były używane już od czasów starożytnych w Afryce Północnej i Azji. Jak działa henna na włosy i czy jest dla nich bezpieczna?

Czym jest henna?

Henna (Lawsonia Inermis) jest najstarszą farbą do włosów. Była używana do farbowania włosów przez starożytnych Egipcjan, przez Indian do celów ceremonialnych, takich jak farbowanie brody lub robienie wzorów Mehandi na dłoniach i stopach na znak radości. W medycynie ajurwedyjskiej Lawsonia Inermis stosowana jest również jako środek leczniczy na wszelkiego rodzaju dolegliwości. Przez wieki henna do włosów była pozyskiwana poprzez zasuszanie, a następnie sproszkowanie liści rośliny Lawsonia Inermis. Dziś jej pozyskanie jest o wiele prostsze. Gotowa henna do włosów dostępna jest na perfumeria.pl/collections/pielegnacja-wlosy-henna, jest ona w kilku podstawowych kolorach m.in. czerń indygo złoty brąz, czekolada, słoneczny blond.

Kobieta po farbowaniu wlosów henną

Jak działa henna na włosy?

Ludzki włos jest farbowany poprzez otwarcie jego łuski (zewnętrznej warstwy ochronnej włosa) za pomocą roztworów alkalicznych na bazie amoniaku. Dzięki temu barwnik wnika do wnętrza włosa, zapewniając długotrwałą koloryzację. Metoda ta jest skuteczna, ale nieprzyjazna ze względu na niszczące działanie roztworu alkalicznego na włosy i skórę głowy, które mogą się zaczerwienić i podrażnić.

Henna działa zupełnie inaczej i jest przyjazna dla skóry i włosów. Kiedy pasta z liści henny jest nakładana na kosmyki, jej aktywna cząsteczka barwnika – Lawsone, stopniowo migruje do zewnętrznej warstwy włosa, wiążąc się z białkiem włosa i tworząc szybkie plamy. Lawsone zasadniczo przykleja się do włosów bez konieczności otwierania naskórka i zmywa się po kilku myciach. Tak więc henna nie otwierając łuski włosa, nie powoduje uszkodzeń włosów ani zaczerwienienia skóry.

Włosy kobiety po farbowaniu hanną

Czy farbowanie włosów henną jest bezpieczne?

Prawdziwa henna na bazie Lawsonia inermis jest całkowicie bezpieczna w użyciu i dużo przyjaźniejsza niż konwencjonalne farby do włosów, które powodują podrażnienia skóry i niszczą włosy. Aby jednak osiągnąć dobre efekty farbowania nią kosmyków, musi być wysokiej jakości. Hennę do włosów warto więc kupować od sprawdzonych marek. Warto zwrócić uwagę, aby zawartość cząsteczek barwnika, tj. Lawsone inermis wynosiła poniżej 1,4%.

Warto też wspomnieć, że henna na włosy działa nie tylko farbująco. Ma ona również pozytywny wpływ na kondycję kosmyków. Naturalna kosmetyka wykorzystuje ją, aby leczyć łupież, zmniejszyć wypadanie włosów, walczyć chorobami grzybiczymi skóry głowy, minimalizować przedwczesne siwienie włosów. Takie zastosowanie henny wynika z tego, że zawiera ona spore ilości witaminy E będącej naturalnym przeciwutleniaczem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.