Jak gospodarować czasem, by znaleźć chwilę na relaks

Relaksująca się kobieta

Masz wrażenie, że żyjesz w ciągłym biegu, a nadal brakuje Ci czasu wolnego? Być może powinieneś popracować nad lepszą organizacją. Dobra wiadomość jest taka, że możesz to zmienić! Oto kilka wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie chwili na relaks.

Planuj z wyprzedzeniem

Jeżeli chodzi o zarządzanie czasem, kluczem do sukcesu jest planowanie zadań. W zależności od preferencji, zacznij korzystać z papierowego lub cyfrowego kalendarza. Starannie zapisuj wszystkie rzeczy do zrobienia danego dnia. Możesz spróbować zaplanować ilość czasu, jaką chcesz poświęcić na wykonywanie każdej czynności. W ten sposób będziesz wiedzieć dokładnie, od czego zacząć każdy dzień. Łatwiej będzie Ci też wygospodarować kilka chwil na przyjemności.

Przyspiesz sprzątanie

Sprzątanie to jeden z tych uciążliwych obowiązków zajmujących sporo czasu i energii. Na rynku jest jednak sporo urządzeń, które znacznie ułatwią i przyspieszą wykonywanie tego zadania. Odkurzacze automatyczne, myjki do okien, mopy parowe – korzystanie z tego typu sprzętu to oszczędność cennego czasu. Od teraz będziesz go mógł przeznaczyć na odpoczynek.

Ogranicz media społecznościowe

Doświadczyłeś tej sytuacji, kiedy chciałeś szybko sprawdzić co słychać u osób, które śledzisz w internecie, a po kilku godzinach zorientowałeś się, że nadal siedzisz wpatrzony w ekran komputera czy telefonu? Media społecznościowe, pomimo niewątpliwych zalet, są coraz częściej pułapką. Zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy także Ciebie? Bardzo pomocne okaże się ściągnięcie aplikacji, która ma za zadnie zliczać czas spędzony w mediach społecznościowych. W ten sposób na własne oczy przekonasz się, ile razy w ciągu dnia rozpraszasz się nowymi zdjęciami i wpisami. Pierwszym krokiem do ograniczenia mediów społecznościowych może być usunięcie ich z telefonu i, w efekcie, konieczność logowania się za pośrednictwem komputera. Jeżeli to dla Ciebie za mało, wyznacz sobie konkretny przedział czasowy na korzystanie z platform, które pochłaniają Twoją uwagę. Przez resztę dnia nie pozwalaj sobie na ani jedną chwilę słabości. Na początku będziesz odruchowo sięgać po telefon, ale z czasem przyzwyczaisz się do nowego trybu. Jeśli uda Ci się wytrwać w tym postanowieniu, zauważysz, że poprawiła się Twoja koncentracja, dzięki czemu dotychczasowe zadania jesteś w stanie wykonywać o wiele szybciej.

Pracuj wydajniej

Zbyt mała ilość snu, niezbilansowana dieta i brak ruchu to tylko kilka przyczyn obniżonej wydajności. Żeby pracować efektywnie, trzeba zadbać o kondycję własnego ciała. Sześć, siedem godzin snu to absolutna postawa! Postaraj się przyzwyczaić organizm do kładzenia się i wstawania o tej samej porze. Stworzenie sobie rutyny sprawi, że po jakimś czasie ciało każdego wieczora będzie się domagało snu, z kolei o poranku będziesz mieć więcej energii. Staraj się każdego dnia urozmaicać dietę, ponieważ odżywianie ma ogromny wpływ na samopoczucie. Słodycze zamień na owoce, a smażenie zastąp gotowaniem na parze. Pamiętaj też o codziennej dawce ruchu. Wdrożenie tylu zmian w swoje życie może się wydawać trudne do zrealizowania, ale te dodatkowe obowiązki z czasem przyniosą pożądane efekty, a Ty zaczniesz pracować wydajniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.