Jak leczyć alkoholizm w domu? Farmakologiczne sposoby na wyjście z nałogu.

Mężczyzna odrzucający kieliszek z winem

Leczenie uzależnień kojarzy nam się z zamknięciem w specjalistycznym ośrodku, co wywołuje u wielu osób strach i niepewność, a także zniechęca ich do rozpoczęcia leczenia. Alternatywą może być odbycie terapii w domu pacjenta pod nadzorem lekarza w oparciu o farmakologiczną kurację antyalkoholową. Choć leczenie choroby alkoholowej wiąże się z długotrwałym procesem i wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania, odpowiednio dobrane leczenie może przynieść rezultaty już po kilku miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Sposobów jak wyleczyć się z alkoholizmu jest kilka, każda powinna być dobrana indywidualnie do pacjenta i być prowadzona przez lekarza specjalistę, który wie, jak leczyć alkoholika w domu.

Alkoholizm – jak leczyć uzależnienie w domu?

Aby rozpocząć leczenie alkoholizmu w domu, warto skorzystać z usług doświadczonego lekarza, który dobierze odpowiednią metodę, sprawdzi stan zdrowia alkoholika, a także to czy nie jest uczulony na któryś ze składników leku antyalkoholowego. Do ich podania, konieczna jest zgoda pacjenta, a także minimum tygodniowa abstynencja. Podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia jest zazwyczaj najtrudniejszym krokiem ku trzeźwości, dlatego zaleca się, aby alkoholik korzystał także z pomocy terapeuty, a leczenie farmakologiczne, było uzupełnieniem terapii psychologicznej.

Jak leczyć alkoholizm? Tabletki.

Jedną z najbardziej skutecznych metod jak leczyć alkoholika jest założenie wszywki z lekiem Disulfiram (zwanym Esperal) lub Naltrekson.

Disulfiram ma działanie awaryjne, które polega na wywołaniu strachu przed spożyciem alkoholu. Medykament jest bezpieczny dla organizmu, lecz w połączeniu z alkoholem wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów. Do najczęściej spotykanych należą: wymioty i nudności, skoki ciśnienia krwi, drgawki, strach przed śmiercią. To właśnie te uczucie najczęściej sprzyja zachowaniu trzeźwości, które po kilku miesiącach działania leku, może wywołać całkowitą obojętność, a nawet niechęć do alkoholu.

Połączenie Naltreksonu z alkoholem nie powoduje tak nieprzyjemnych objawów, a sam lek uważany jest za bardziej nowoczesny niż Disulfiram. Jego działanie polega na zmniejszeniu chęci sięgnięcia po alkohol w czasie abstynencji, a także tuż po spożyciu. Alkohol, który dotychczas prowadził do stanów euforycznych oraz ogólnego odprężenia, w połączeniu z lekiem Naltrekson przestaje spełniać te funkcje, co w konsekwencji prowadzi do przerwania ciągów alkoholowych.

Jak leczyć alkoholizm w domu – Etapy.

Aby nie dopuścić do przerwania kuracji, a także pominięcia dawek, oba leki umieszcza się pod skórą pacjenta za pomocą specjalistycznej wszywki. Jest ona niewidoczna i w żaden sposób nie wpływa na jakość życia i aktywności osoby uzależnionej. Wszywka to skuteczny sposób jak leczyć alkoholika w domu. Przed jej założeniem zaleca się wykonać badania, które wykluczą m.in. problemy kardiologiczne i przebyte zawały. Ważne jest także sprawdzenie stanu psychicznego alkoholika – tego czy nie miewa on myśli samobójczych, depresji czy schizofrenii. Należy pamiętać, że implantu z lekiem antyalkoholowym nie można samodzielnie wydłubać, więc ważne, aby alkoholik był świadomy konsekwencji jakie niesie za sobą farmakologiczne leczenie uzależnienia. Po okresie ok. 3-6 miesięcy implant usuwa się chirurgicznie, pozbywając się leku i rozpoczynając kolejny etap na drodze ku trzeźwości, który także powinien odbywać się ze wsparciem lekarza, a także psychoterapeuty.

Dla kogo jest taki tryb leczenia?

Farmakologiczne leczenie uzależnień zalecane jest dla osób, które wyrażają zgodę na terapię, chcą odbyć ją w domu, mając obawy przed zamkniętym ośrodkiem i pozwala na to ich stan psychiczny. Założenie wszywki poleca się osobom, u których istnieje szybka potrzeba przerwania ciągu alkoholowego np. przed hospitalizacją czy operacją, a także u osób u których inne terapie nie były skuteczne.

Jak leczyć uzależnienie od alkoholu w domu?  Koszty.

Leki antyalkoholowe takie jak Disulfiram i Naltrekson nie są refundowane, więc ceny  założenia implantu wahają się pomiędzy 900-1800 zł. Cena ta zależy od potrzebnej dawki leku, a także przebiegu leczenia. Za leczenie w domu pacjenta należy zapłacić więcej niż przy wizycie w gabinecie ośrodka. Warto przed rozpoczęciem leczenia upewnić się jak leczyć alkoholika i jaką kwotę finalnie musimy na to przeznaczyć.

Są ośrodki, które pozwalają na rozłożenie finansowania leczenia na raty, dając szansę na kurację dla osób mniej zamożnych. Takim ośrodkiem jest certyfikowana placówka leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków – Insertmed z siedzibą w Warszawie. Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu leczenia oraz umówić się na wizytę zachęcamy do kontaktu z placówką przez formularz na stronie internetowej – https://insertmed.pl/ lub na całodobowej infolinii:  +48 697 684 567.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.