Jak oddychać podczas pływania kraulem? Poradnik pływacki

Mężczyzna pływa w basenie karulem

Kraul najszybszy styl pływacki, a zarazem jeden z najtrudniejszych do opanowania. Wymaga intensywnej pracy mięśni i stawów oraz zastosowania odpowiedniej techniki oddychania. Wielu pływaków, zwłaszcza początkujących, ma problem z właściwą sekwencją wdechów i wydechów. Prowadzi to do szybkiej utraty energii i pojawienia się uczucia zmęczenia. Jak więc należy oddychać, aby pływanie kraulem stało się bardziej wydajne?

Efektywny oddech — połowa sukcesu w nauce kraula

Oddech jest jednym z dwóch najważniejszych składowych efektywnego pływania kraulem — tuż obok prawidłowej techniki. Powinien być skoordynowany z rytmem wykonywanych ruchów. To pozwoli na zachowanie właściwej pozycji w wodzie oraz rozluźnienie ciała. Zmniejszy się również opór wody, wskutek czego pływanie stanie się szybsze i wydajniejsze. Zachowanie odpowiedniej sekwencji wdechów i wydechów pomoże również w uniknięciu zadyszki, która stanowi główny powód nagłego zmęczenia i utraty sił podczas pływania. Z tych właśnie powodów warto zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie oddychanie.

Jak wykonać prawidłowy oddech podczas pływania kraulem?

Prawidłowego oddychania podczas pływania kraulem można się nauczyć. Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Na początek warto zadbać o odpowiednie ułożenie ciała. Głowa musi pozostawać zanurzona w wodzie, dzięki czemu sylwetka nabierze opływowego kształtu, a ruchy będą płynniejsze.

W chwili, gdy zdecydujesz się na zaczerpnięcie oddechu, wykonaj powolny, głęboki wydech do wody. Pamiętaj przy tym, by całkowicie opróżnić klatkę piersiową z powietrza — inaczej ciało straci opływowy kształt i zacznie opadać. Wydech powinien być dwa-trzy razy dłuższy od wdechu. Następnie połóż głowę bokiem na wodzie i nabierz szybkiego wdechu. Jeśli Twoja pozycja jest prawidłowa, wdech zostanie wykonany pod pachą aktualnie wynurzonej ręki. Najlepiej wykorzystać do tego zarówno usta, jak i nos. Po pierwsze, nabierzesz dzięki temu większej ilości powietrza, a po drugie, ochronisz swoje drogi oddechowe przed zatkaniem i zachłyśnięciem.

Częstotliwość nabierania wdechu przy pływaniu stylem dowolnym

Oprócz odpowiedniej techniki wykonywania wdechu w kraulu, istotne znaczenie ma również jego częstotliwość. Powszechnym błędem jest wstrzymywanie oddechu pod wodą i nabieranie powietrza dopiero w momencie utraty tchu. To jednak niesie za sobą pewne konsekwencje. We krwi utrzymuje się wówczas stężenie dwutlenku węgla, który wywołuje znacznie szybszą i pilniejszą potrzebę wzięcia kolejnego oddechu. Tym samym wzrasta ryzyko nagłego opadnięcia z sił i przerwania pływania. Płuca z nagromadzonym powietrzem prowadzą też do utraty opływowej sylwetki, pojawienia się napięcia ciała, a przez to — do pogorszenia równowagi. Wdech powinien więc być brany możliwie jak najczęściej.

Kraul jest najszybszym i najbardziej profesjonalnym stylem pływackim. Dla wielu osób jego nauka sprawia pewne trudności, szczególnie w kwestii prawidłowego oddechu. Można to jednak opanować — pod adresem URL znajdziesz więcej wskazówek, które pomogą Ci w opanowaniu prawidłowego oddychania, a pływanie stylem dowolnym stanie się nie wyczerpującą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.