Jak oszczędzać na jedzeniu, ale nadal zdrowo się odżywiać?

Zdrowa sałatka w plastikowym opakowaniu leży na stole

Artykuł partnera.

Patrząc na ceny produktów spożywczych, można się przerazić. Jeszcze do niedawna kilogram filetów z kurczaka kosztował 17 do 19 złotych, a teraz minimum 27 złotych. A to nie największa podwyżka, bo wystarczy tylko spojrzeć na ceny oleju roślinnego, by się przerazić. Niestety nic nie wskazuje na to, że ceny produktów spożywczych spadną, a co gorsza, mogą być jeszcze wyższe. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, choćby duża inflacja i wojna w Ukrainie. Biorąc pod uwagę ceny żywności, pojawia się pytanie, czy można w jakiś sposób oszczędzać na jedzeniu, a przy tym nadal zdrowo się odżywiać?

Niemarnowanie jedzenia to podstawa

Cóż, zaczniemy od w sumie dużego truizmu, który choć zna rzeczywiście każdy, to jednak nie każdy z nas się do niego stosuje. Niestety z roku na rok marnujemy coraz większe ilości jedzenia. Kupujemy za dużo, a potem tej ilości nie jesteśmy w stanie zjeść bądź też kupujemy produkty, których w sumie nie lubimy, ale kupiliśmy je tylko dlatego, że były w promocji. Otóż czas zmienić zasady zakupów i kupować tylko to, co jest potrzebne. Oczywiście najlepiej robić listy zakupów i kupować tylko produkty, które się na nich znajdują. Pamiętajcie, że jeżeli zauważycie promocje, to zapewne wcale nie jest to typowa promocja produktów, lecz sposób, by klienci kupili towary, których nie potrzebują i znowu wydali więcej pieniędzy. Nie można też zapominać, że nie ilość, lecz jakość się liczy, stąd warto kupować produkty najwyższej jakości. Wiadomo, że ich cena jest wyższa, ale z drugiej strony na jedzeniu nie można oszczędzać. Ważne by jedzenia nie wyrzucać i jeżeli kupiliście powiedzmy za dużo warzyw, to przecież możecie je zamrozić, a potem wykorzystać na zupę czy też potrawkę.

Planowanie posiłków czas rozpocząć

Tak naprawdę nie ma jednego cudownego sposobu, dzięki któremu możecie zaoszczędzić i nadal zdrowo się odżywiać. Poza tym, że nie można marnować jedzenia, trzeba też planować posiłki, bo tylko wtedy możecie jadać dania różnorodne, ale też wykorzystywać wszystkie produkty spożywcze, które zakupiliście. Najlepiej robić listy dań z tygodniowym wyprzedzeniem, a więc przygotujcie menu na kolejny tydzień. Możecie gotować też większe ilości, a potem mrozić dania i dzięki temu też zaoszczędzicie sporo czasu, który potem możecie wykorzystać na inne przyjemności, choćby aktywność fizyczną. Nie należy również zapominać, że warto ułatwiać, a nie utrudniać sobie życie i jeżeli nie macie czasu na gotowanie, albo też nie potraficie zaplanować posiłków i nadal marnujecie jedzenie, to dobrym wyborem właśnie dla Was będzie dietetyczny Gdański catering do domu. Katowice, Wrocław czy Wodzisław – niezależnie, w której części Polski mieszkacie i czy jest to duże, czy małe miasto, możecie zdecydować się właśnie na taką formę odżywiania się, która pozwoli Wam zdrowo jadać, ale i nie marnować jedzenia. Do tego wbrew pozorom cena cateringów dietetycznych wcale nie jest wysoka i można dzięki temu sporo zaoszczędzić na jedzeniu i nadal zdrowo jeść.

Rezygnacja z jedzenie śmieciowego

Ceny produktów spożywczych tak poszły do góry, że czasami wydaje się, że taniej będzie wychodziło stołowanie się w restauracjach typu fast food. Ale nie ma się co oszukiwać, takie jedzenie jest niezdrowe i do tego jeszcze uzależnia, a przez to chce się zjeść więcej i jeszcze więcej. Od tego tylko krok do nadwagi czy ciężkiej choroby, jaką jest otyłość. A jeżeli do tego policzycie, ile kosztuje obiad dla całej rodziny w restauracji serwującej śmieciowe jedzenie, to wyjdzie wam, że kupowanie zdrowych produktów i na ich bazie i przygotowywanie dań wyjdzie Wam zdecydowanie taniej, podobnie zresztą jak zamówienie cateringu dietetycznego.

Małe zmiany – duże efekty

Czasami małe zmiany dają duże efekty i trudno się z tym nie zgodzić także w przypadku chęci oszczędzania na jedzeniu. Otóż, jak już wiecie, ceny poszły naprawdę do góry, ale z drugiej strony nadal można nieco zaoszczędzić. Wystarczy tylko dokonać pewnej inwestycji. A mianowicie, zamiast kupować soki, lepiej kupować owoce i wyciskać soki z sokowirówce wolnoobrotowej. Zamiast kupować wodę butelkowaną, lepiej zakupić filtr i filtrować kranówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.