Jak polepszyć atmosferę w pracy

Orzechy na liściu leszczyny

Nic tak nie zniechęca do działania jak kiepska atmosfera w pracy. Nie tylko pogarsza ona wyniki pracy, ale też sprawia, że ludzie szybko odchodzą z firmy.

Analiza i wyciąganie wniosków

Przyszłość przedsiębiorców nie rysuje się zbyt kolorowo. Milenialsi są wymagający i mało stabilni, ale mają też wiele zalet, takich jak umiejętność pracy w grupie i kreatywność. Raczej nie ma co liczyć, że tak jak ich rodzicie, przepracują w jednym przedsiębiorstwie do emerytury. Nastawić się trzeba na dość intensywną rotację.

Jak sprawić aby atmosfera w pracy była dobraOkazuje się, że nie tylko pensją możemy przyciągnąć do swojej firmy ludzi. Wielu chętnie składa CV tam, gdzie atmosfera jest przyjemna, szef wyrozumiały i konkretny, a współpracownicy sobie wzajemnie pomagają. Jak zbudować ten stan utopii w firmie? Przed nami długa droga, tym bardziej jeśli jesteśmy jeszcze z tej „starej szkoły”.

Zmiana nastawienia

Team leader czy właściciel małej firmy ma na co dzień kontakt z pracownikami. Jeśli wizja przyszłości firmy ma być światła musi umiejętnie operować dostępnymi środkami. Pozwoli mu to odnieść sukces tam, gdzie inni poniosą porażkę. Jest kilka mechanizmów, które pomogą zbudować dobrą relację z zespołem:

  • feedback – nic tak nie motywuje pracownika jak informacja, że dobrze wykonał zadanie, a milenialsi lubią też wiedzieć jak wykonali to zadanie i co jest jeszcze do poprawy;
  • wzajemny rozwój i wspieranie się – musimy też wykształcić specyficzną atmosferę wśród naszych pracowników, aby wspierali się nawzajem, pomagali sobie gdy rzeczywiście ktoś nie nadąża ze swoimi zadaniami – uważać jednak należy na „wyzyskiwaczy”, którzy wszystko by oddelegowali dalej;
  • benefity – w dużej mierze docenianie pracowników premiami sprawia, że zespół pracuje zgranie i efektywnie. Samo „głaskanie” nie wystarczy, gdyż to oferuje wiele firm z branży;
  • tolerancja –łączy się z pierwszym punktem i warto zaznaczyć, jakie są granice, które należy przestrzegać, daje to poczucie pewnych ram, w których można się swobodnie poruszać.

Będąc na wyższym stanowisku nie uważajmy się za lepszych od innych. Kto wie czy nie ma tam kogoś, kto by zarządzał lepiej od nas. Po drugie, stwórzmy wzajemny system zaufania i kontroli, która ma na celu wyłapanie błędów, poprawienie ich i oddelegowanie gotowego produktu dalej.

Uświadomienie sobie swojej roli

Bardzo często zdarza się, że osoba na stanowisku kierowniczym ma mniejszą wiedzę i doświadczenie w produkcji, niż pracownicy pod nią ustanowieni. Pytanie czy to jest zła sytuacja? Otóż, ta osoba ma zarządzać, ma inne zadania niż pracownicy, ale musi wiedzieć jak sprawdzić jakość wykonanej pracy.  Leader to nie alfa i omega, to osoba która potrafi tak pokierować zespołem, że jest on produktywny i zgrany, a w razie drobnych awarii potrafi sam zadecydować o podjęciu kroków naprawczych.

Od siebie wymagajmy więcej

Jak zostać dobrym leaderem? Nie ma na to jednej odpowiedzi, jest kilka składowych, które wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez współpracowników, jakie mamy relacje z zespołem. Leader bez zespołu jest nikim. Zespół bez leadera nie jest produktywny. Dlatego ważna jest osoba, która sprawia, że praca idzie gładko, odbiera i przekazuje polecenia z góry i na odwrót. Na koniec sprawdza jakość wykonanej pracy i odpowiada za błędy swoich ludzi.

Jedno jest pewne, poprawa atmosfery w pracy leży po stronie leadera, to wcale nie jest łatwa funkcja, bo osoba na tym stanowisku jest miedzy młotem, a kowadłem. Musi sprawić aby grupa była zgrana i produktywna, a z drugiej strony odpowiada przed szefostwem za wypuszczony produkt końcowy. Musi wiedzieć jak sprawnie operować feedbackiem, aby nie wyróżniać jednej tylko osoby z grupy. Jak rozdzielać zadania, a także monitorować ich realizację na każdym etapie.

Artykuł powstał przy współpracy z http://cityspace.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.