Jak poprawić pamięć?

Łąka z huśtawką na drzewie

Niezależnie od wieku, trzeba trenować swoją pamięć i pracę mózgu. Wystarczy, że dostarczysz do mózgu odpowiednią ilość energii, a także zdrowe składniki odżywcze. Sprawdź, jakie są sposoby na poprawę pamięci.

Czytanie książek wspomaga pamięć

Jeśli nie lubisz czytać, może czas zacząć od prostych i lekkich książek. Podczas czytania pobudzasz szare komórki oraz wyobraźnię. To także doskonała forma odpoczynku od codziennych obowiązków. Jeśli czytasz fikcyjne powieści, Twój mózg dokładnie analizuje zachowania bohatera oraz wyobraża go sobie. Tak niepozorna czynność, która może np. trwać kilkadziesiąt minut przed snem, znacznie pomoże Ci w polepszeniu pamięci. Czytanie pozwala także na lepszą koncentrację oraz poprawę zdolności analitycznych.

Odpowiednia dieta

Twój mózg potrzebuje także energii, której dostarczasz mu przez odpowiednie składniki odżywcze. Podczas układania jadłospisu, weź pod uwagę takie produkty żywieniowe, które są bogate w białko, kwasy omega-3 oraz minerały (wapń, cynk, potas czy magnez). Właśnie dlatego w diecie powinno znaleźć się mleko, pieczywo pełnoziarniste, pomidory, porzeczki oraz orzechy. Mózg powinien być także dobrze zaopatrzony w glukozę. Znajdziesz ją w kaszach, ryżu brązowym oraz płatkach owsianych. Jeśli chcesz poprawić pamięć, powinieneś także dostarczyć organizmowi lecytyny. Weź pod uwagę w swojej diecie potrawy z uwzględnieniem jajek, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Koncentrację wspomaga także zielona herbata oraz lampka czerwonego wina.

Stały trening umiejętności

Lubisz rozwiązywać krzyżówki? A może jesteś mistrzem sudoku? Nie zapominaj o trenowaniu swojego mózgu. Wystarczy kilkanaście minut dziennie z ołówkiem w ręku, aby stymulować mózg do działania. Zamiast krzyżówek i sudoku, możesz także wybrać gry planszowe ze znajomymi. To świetna forma rozrywki, a także trenowania koncentracji, skupienia oraz pamięci.

A może nowe hobby?

Nowe bodźce zawsze powodują dodatkową stymulację mózgu. Znajdź nowe zajęcie – może to być nauka języka hiszpańskiego albo zajęcia rękodzielnicze. Wiele umiejętności możesz szkolić w zaciszu domowym. Jeśli chcesz zacząć kurs np. języka obcego, który okaże się zbyt drogi, możesz wypróbować szkolenia online lub skorzystać z dodatkowego zastrzyku finansowego. Gry brakuje środków finansowych, pomóc mogą szybkie pożyczki przez Internet.

Balans pomiędzy sportem a odpoczynkiem

Rutyna i natłok obowiązków powodują, że mogą pojawić się problemy z pamięcią. Warto zapewnić sobie aktywność sportową, np. jogging, jazdę na rowerze czy aerobik. Nie masz czasu, żeby ćwiczyć? Możesz kupić sobie np. rowerek stacjonarny i połączyć przyjemne z pożytecznym. Koszt takiego sprzętu to od 200 złotych wzwyż. Jeśli jednorazowy wydatek jest dla Ciebie zbyt duży, pożyczki przez Internet mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Możesz także spróbować czegoś bardziej ekstremalnego, np. sporty wodne. Jeśli czujesz, że Twój organizm potrzebuje czegoś zupełnie odwrotnego, postaw na wypoczynek. Nawet kilka dni z dala od codziennych obowiązków zapewni Ci relaks i wyciszenie. Zaplanuj weekend w SPA lub tygodniowe wakacje za granicą. Jeśli Twoje oszczędności na to nie pozwalają, przydadzą się dodatkowe usługi finansowe, takie jak pożyczki przez Internet, które są ograniczone do minimum formalności, a ich spłata może odbywać się w miesięcznych ratach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.