Jak poprawić wygląd zębów?

Dentysta podczas pracy

Piękny uśmiech jest marzeniem każdej osoby. Dzisiejsza stomatologia oferuje wiele możliwości, dzięki którym można w szybki i bezpieczny sposób poprawić wygląd zębów. Do najpopularniejszych zabiegów należą licówki, wybielanie i uzupełnienia protetyczne.

Zabiegi stomatologiczne poprawiające wygląd zębów

Poprawą wyglądu zębów zajmują się specjaliści w dziedzinie stomatologii estetycznej (często we współpracy z ortodontami i protetykami). W zakresie ich działania leży zmiana kształtu zębów, ich wydłużenie lub skrócenie, usunięcie nieestetycznych szpar lub zmiana koloru szkliwa. W tym celu wykorzystują zabiegi, takie jak wybielanie zębów, założenie porcelanowych koron, szlifowanie konturów zębów i licówki. W Warszawie można je wykonać w każdej dobrej klinice stomatologicznej. Odpowiednią metodę poprawy wyglądu zębów wybiera stomatolog na podstawie oczekiwań pacjenta.

Licówki porcelanowe i kompozytowe

Licówki to bardzo cienkie płytki, które mocuje się na przedniej powierzchni zębów. W ten sposób zyskują one nowy kształt, rozmiar oraz kolor. Są wykonane z bardzo trwałej porcelany lub kompozytu, dzięki temu efekt jest naturalny i dopasowany do reszty uzębienia. Kształt licówek dobiera się odpowiednio do zgryzu i kształtu twarzy.

Licówki są doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których stwierdza się:

  • przebarwienia lub uszkodzenia szkliwa,
  • starcie zębów,
  • ubytki przyszyjkowe,
  • zaburzenia kształtu zęba,
  • diastemę.

Licówki można wykonać także w przypadku delikatnych wad zgryzu (np. niewielkiego wychylenia zęba). Jest to dużo bardziej komfortowe rozwiązanie niż leczenie ortodontyczne.

Wybielanie zębów

Szybkim i skutecznym sposobem na poprawę wyglądu uzębienia jest wybielanie zębów. Pozwala usunąć nieestetyczne przebarwienia, które powstały na skutek palenia tytoniu lub spożywania niektórych produktów (np. czarnej kawy i herbaty). Profesjonalne zabiegi rozjaśniają kolor szkliwa nawet o kilka tonów, a efekt utrzymuje się przez kilka lat.

W gabinecie stomatologicznym można wykonać wybielanie zębów lampą Beyond lub przy pomocy specjalnych nakładek z żelem wybielającym. Pierwsza metoda jest nieco droższa, jednak wymaga zaledwie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Natomiast wybielanie nakładkowe odbywa się w domu, a jego efekty są widoczne dopiero po 2–4 tygodniach.

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest w pełni bezpieczne dla szkliwa i dziąseł. Jednak nie zaleca się wykonywania tego zabiegu u osób, które mają bardzo wrażliwe zęby.

Uzupełnienia protetyczne

Uzupełnienia protetyczne to sposób na poprawę wyglądu zębów u osób, które z różnych przyczyn utraciły naturalne uzębienie. W zależności od potrzeb pacjenta można zastosować:

  • protezę ruchomą lub stałą,
  • korony porcelanowe,
  • most porcelanowy,
  • implanty stomatologiczne,
  • leczenie metodą All on 4.

Uzupełnienie protetyczne jest dobierane indywidualnie do każdego pacjenta po wcześniejszej konsultacji i wykonaniu symulacji przy pomocy komputerowego skanera wewnątrzustnego 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.