Jak poradzić sobie z rozstaniem i wrócić do codzienności?

samotność po rozstaniu

Wiele badań pokazuje, że rozstanie zaliczane jest do bardzo stresujących wydarzeń w życiu każdego człowieka. Ma to związek z tym, że odczuwamy ból po stracie oraz lęk przed samotnością. Ponadto odczuwamy poczucie winy, gniew. To całkiem naturalne. Jednak to głównie od nas samych i naszego spojrzenia na to, co się stało zależy jak przeżyjemy rozstanie. Nie warto tłumić w sobie emocji. Pozwólmy sobie dać czas na przeżycie straty i odreagowanie. Nie warto także atakować partnera/partnerki, ponieważ zamiast ulgi odczujemy poczucie winy.

Świadomość powodu rozstania

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że jeżeli doszło już do rozstania, to oznacza, że tej relacji nie było można uratować. Samo rozstanie nie oznacza, że nie czeka nas nic dobrego w życiu i nie zasługujemy na nowy związek. Warto nauczyć się „siebie od nowa”. Już wiemy teraz na co uważać, jakich błędów nie popełniać, na co zwrócić szczególną uwagę. To jest nasze doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy silniejsi.

Analiza wydarzeń

Gdy opadną już trudne emocje warto znaleźć czas, aby przemyśleć ten związek: jaki był, czego oczekiwaliśmy od partnera/partnerki, co dawałam/łem od siebie i co otrzymywałam/łem. Czy odczuwana tęsknota związana jest faktycznie z tą osobą czy wiąże się w ogóle za bliskością drugiej osoby.

Warto uświadomić sobie, że ta relacja została zakończona definitywnie. To w dużej mierze pozwoli skupić uwagę na teraźniejszości i samym sobie.

Nie warto także rozpamiętywać tego, co było przed rozstaniem. Czasem kurczowe trzymanie się tylko tych dobrych lub złych momentów pochłania naszą energię i nie pomaga w pogodzeniu się z rozstaniem.

rozstanie dwóch osób
Źródło: pexels.com

Rozstanie to nie koniec świata. To początek czegoś nowego

Po rozstaniu najczęstszym błędem jest izolowanie się od otoczenia. Pamiętajmy- rozstanie to zakończona jedna relacja, a nie wszystkie. Warte podkreślenia są wyjścia ze znajomymi. Nie ma to jak otoczenie się życzliwymi ludźmi. Owszem, samotne wieczory z książką lub dobrym filmem również są bardzo wartościowe, jednak zawsze bezpieczniej mieć wsparcie kogoś, komu można zaufać i wyżalić się.

Postaw na siebie

Zadbaj o siebie, o swoje pasje. Chwile wypełnione czymś, co lubimy najbardziej robić, dodadzą nam energii i pomogą w uporaniu się ze smutkiem. Jeśli w trakcie związku w Twojej głowie rodziły się szalone pomysły oraz nowe zainteresowania, jednak z uwagi na zdanie chłopaka/dziewczyny rezygnowałaś/łeś z nich, to zapewniam, że teraz jest najlepszy czas, a by powrócić do tych planów.

Czy jest jakiś złoty środek?

Nie ma uniwersalnej i najlepszej metody na poradzenie sobie z rozstaniem. To, co czujemy po zakończeniu ważnej dla nas relacji jest adekwatne do sytuacji. Zaufaliśmy i wiązaliśmy nadzieje na przyszłość i nagle, to wszystko zostało zburzone. Należy dać sobie czas na oswojenie z nową sytuację. Jednak należy pamiętać, że zbyt długie rozpamiętywanie nie wpływa korzystnie na nas korzystnie.

 

Artykuł napisała

Katarzyna Dembe – Psycholog z Krakowa

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.