Jak przechowywać złote monety?

Stare monety

Złote monety są świetnym materiałem do budowania kolekcji numizmatycznej. O czym powinniśmy pamiętać wtedy, gdy chcemy bezpiecznie je przechowywać?

Na wartość monet wpływa nie tylko to, z jakiego kruszcu są wykonane, a także to, jak są rzadkie, ale również ich stan. Monety podniszczone, na przykład porysowane, zaśniedziałe, z ubytkami mają mniejszą wartość niż te, które są nadal w bardzo dobrym stanie menniczym.

Zatem każdy, kto chce kolekcjonować złote monety, ale też monety innych typów, powinien pamiętać o ich właściwym przechowywaniu. Na co powinniśmy wtedy zwrócić szczególną uwagę?

 

Monety zabezpieczamy przed dwoma rodzajami uszkodzeń:

  • mechanicznymi – wynikają z otarć, upadków, palcowania, gdy moneta nie jest prawidłowo zabezpieczona
  • chemicznymi – są związane z narażeniem numizmatów na kontakt z substancjami takimi jak powietrze, wilgoć, plastiki i innymi

Przede wszystkim moneta powinna posiadać indywidualne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Wielu sprzedających, na przykład Skarbnica Narodowa, sprzedaje swoje monety od razu w ochronnych kapslach, które chronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz chemicznymi. Oczywiście, tak możemy przechowywać swoje złote monety, ale warto zabezpieczyć je dodatkowo. W tym celu możemy wykorzystać specjalne albumy i klasery projektowane dla danych emisji, możemy zakupić też kuferki czy palety do prezentacji monet. Takie produkty także oferuje Skarbnica Narodowa.

Nie zapominajmy też o tym, żeby naszych złotych monet nie trzymać na wierzchu – są one wtedy narażone na kradzież. Najlepiej zaopatrzyć się w sejf zamontowany na stałe do ściany albo podłogi, ale jeśli nie możemy pozwolić sobie na jego zakup, możemy wybrać w domu bezpieczne miejsce, które nie jest łatwo dostępne dla złodziei.

Tylko wtedy, gdy złote monety oraz inne nasze wartościowe numizmaty będą odpowiednio zabezpieczone, będziemy mogli zachować je w świetnym stanie przez długie lata Zatem jeśli kolekcjonujemy monety, pamiętajmy o tym, jak duże znaczenie ma wtedy ich prawidłowe przechowywanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.