Jak przezwyciężyć stres przed egzaminem gimnazjalnym?

Gimnazjaliści w szkole

Psychika młodego człowiek jest bardzo delikatna. Łatwo mogą nią zawładnąć niechciane emocje, takie jak stres. Otaczająca rzeczywistość wymaga jednak tego, ażeby od najmłodszych lat umieć sobie z nim radzić. Rywalizacja, szkolne sprawdziany, a w końcu testy końcowe to momenty, na które nastolatek powinien być bardzo dobrze mentalnie przygotowany, gdyż daje to szanse na lepszy wynik. Egzamin gimnazjalny jest wielką próbą umiejętności radzenia sobie ze stresem. Dlatego też gimnazjalista powinien wiedzieć jak minimalizować jego uporczywe skutki.

Sposoby na stres

Nie ma jednej prostej recepty na to, jak wyciszyć nerwy. Bardzo ważna jest jednak rozmowa z dzieckiem. Rodzice powinni cierpliwie wysłuchać młodego człowieka, dodać mu otuchy i zapewnić o pomocy w nauce. Nic nie działa lepiej w sytuacjach stresowych niż świadomość tego, że mamy wsparcie wśród najbliższych.

Stres zniweluje też na pewno konstruktywny plan działania i dobra organizacja czasu. Opanowywanie materiału musi odbywać się małymi partiami, tak aby jak najłatwiej było zapamiętać wszystkie informacje. Stałe godziny snu i nauki, a także właściwe proporcje między nimi, wprowadzą harmonie w przygotowywania do egzaminów i tym samym zniwelują nadmierny stres.

Nie można zapominać o relaksie. Wyrwanie się z ferworu przygotowań jest zbawienne dla mózgu. Nie tylko obniży poziom stresu. Pauza w nauce stanowi bardzo potrzebną chwilę odpoczynku. Odprężające wyjście do kina czy dotleniający spacer w parku to znakomita regeneracja także dla sił intelektualnych.

Co robić, kiedy wybije godzina „zero”? Podręczniki przed egzaminem powinny zostać odstawione na półkę. Jest to czas na wyciszenie i koncentrację – nerwowa nauka nic tu nie da. Należy pamiętać o spokojnym oddechu, a przede wszystkim o pozytywnym nastawieniu

Wiedza ponad wszystko

Przekonanie o solidnym i rzetelnym przygotowaniu to najlepsze remedium na stres, które siebie buduje. Czas poświęcony na naukę zawsze owocuje dobrymi wynikami. Gimnazjalista, który korzystał z dobrego repetytorium, solennie powtarzał materiał i dobrze organizował czas na naukę nie ma się czego bać – egzamin na pewno nie sprawi mu problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.