Jak przygotować dziecko na wizytę u radiologa?

Przygotowywanie dziewczynki na wizyte u radiologa dzeciencego

Kim jest radiolog dziecięcy i jaką dziedziną medycyny się zajmuje? Kiedy i w jakiej sytuacji musimy zaplanować wizytę u radiologa, a co najważniejsze jak do takiej wizyty przygotować dziecko? Te i inne pytania nurtują rodziców, szczególnie gdy lekarz pierwszego kontaktu informuje o konieczności wykonania USG jamy brzusznej bądź rezonansu magnetycznego.

Czym zajmuje się radiolog dziecięcy?

Radiolog dziecięcy, to lekarz który zajmuje się szczegółową diagnostyką obrazową, a jego pacjenci to dzieci w wieku 0-18 lat. Diagnostyka obrazowa to badanie USG u dzieci i niemowląt, dzięki któremu lekarz może dowiedzieć się, co dolega małemu pacjentowi.

Co najważniejsze ultrasonografia jako jedna z metod diagnostyki obrazowej, jest w pełni bezpieczna dla dziecka, dlatego jest zalecanym badaniem właśnie dla najmłodszych pacjentów. W tym badaniu wykorzystywane są jedynie fale ultradźwiękowe, nie ma zagrożenia promieniowaniem jonizującym oraz działaniem fal elektromagnetycznych.

Kolejną zaletą ultrasonografii jest czas trwania badania, które w porównaniu na przykład z rezonansem magnetyczny nie trwa zbyt długo. Badane dziecko nie musi leżeć bez możliwości poruszenia się, jak jest to w przypadku rezonansu oraz tomografii komputerowej, a co najważniejsze samo badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne. Obecnie badania USG przynoszą wiele korzyści i pełny obraz badanych narządów, co daje doskonałe rezultatu podczas stawiania diagnozy lekarskiej.

Badania USG wykonywane u dzieci

Gabinety medyczne, które zajmują się wykonywaniem badań USG u dzieci, najczęściej wykonują USG jamy brzusznej, jąder, węzłów chłonnych, USG przezciemiączkowe oraz USG tkanek miękkich, tarczycy i klatki piersiowej.

Najczęściej wykonywanym badaniem USG u dziecka jest USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala radiologowi na ogólną ocenę narządów w jamie brzusznej, określenie prawidłowej wielkości wątroby, śledziony oraz trzustki. Kiedy dziecko uskarża się na niepokojące i długotrwałe bóle brzucha, lekarz pediatra zleca skierowanie na USG jamy brzusznej.

Drugim co do częstotliwości wykonywanym USG u dzieci jest USG tarczycy. Jeżeli wyniki badań dziecka są niepokojące i wskazują na problemy z tarczycą, mowa tutaj o niedoczynności albo nadczynności, konieczne jest badanie USG tarczycy. Na podstawie takiego badania radiolog dziecięcy może określić prawidłową wielkość tarczycy, występowanie guzków tarczycowych oraz ogólna strukturę i budowę gruczołów tarczycy.

Jak przygotować dziecko na wizytę u radiologa?

Jeżeli wybieramy się z dzieckiem na wizytę do radiologa w celu wykonania badania USG jamy brzusznej, do takiej wizyty należy się odpowiednio przygotować. Pierwszym i podstawowym warunkiem prawidłowego przeprowadzenia badania jest stan na czczo. Jeżeli badanie jest wykonywane po południu, ostatni lekki posiłek małe dziecko powinno zjeść na 4 godziny przed badaniem, nastolatek powinien być na czczo na 6 godzin przed badaniem. Tylko w przypadku niemowląt czas ten skraca się do 1-2 godzin, a następne karmienie powinno wystąpić już po badaniu.

Kolejną ważną kwestią przed badaniem USG jamy brzusznej jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dziecko powinno w tym dniu dużo pić, a przed samym badaniem powinno mieć napełniony pęcherz moczowy. Dlatego rodzic musi przypilnować, aby tuż przed wizytą dziecko nie korzystało z WC.

Dodatkowym zaleceniem są również leki zmniejszające gazy jelitowe. Jeżeli wiemy, że nasze dziecko ma problemy z gazami, możemy tego rodzaju leki podać dzień przed wizytą, są one dostępne w każdej aptece bez recepty.

W przypadku podejrzenia u dziecka refluksu żołądkowo-przełykowego, na wizytę należy zabrać ze sobą butelkę wody w przypadku starszych dzieci i butelkę mleka w przypadku niemowląt. Po wstępnym badaniu USG, radiolog dziecięcy może poprosić o podanie dziecku płynu, aby móc zobaczyć zapełniony żołądek, co dodatkowo pomoże przy ocenie stanu zdrowia dziecka.

Każde inne badanie USG dzieci nie wymaga dodatkowego przygotowania. Warto z dzieckiem porozmawiać przed pójściem do radiologa, wytłumaczyć że badanie USG jest bezbolesne i w pełni bezpieczne, dlatego nie powinno się niczego obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.