Jak radzić sobie z bólem zęba? Wszystko, co musisz wiedzieć

Kobieta robi okład z lodu na bolącego zeba

Ból zęba znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nigdy nie można go także ignorować i w przypadku wystąpienia warto jak najszybciej skonsultować się z dentystą. Natomiast podczas oczekiwania na taką wizytę, można sięgać po ogólnodostępne leki na ból zęba. Co dokładnie one zawierają? W jaki sposób bezpiecznie je przyjmować? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zęba?

Zanim przejdziemy do tego, co zawierają leki na ból zęba i jak je stosować, warto wskazać, skąd w ogóle mogą pojawić się takie dolegliwości.

Bardzo często przyczyną jest próchnica, która dotarła do nerwu zęba. Próchnica to niestety powszechny problem w naszym kraju obejmujący nawet 95 proc. osób dorosłych. Nieleczona postępuje i przyczynia się do dolegliwości bólowych, które nie należą do przyjemnych.

Inną przyczyną problemów jest infekcja zęba, albo także ognisko zapalne. Infekcja doprowadza do silnego bólu, często pojawiającego się w sposób nagły i bardziej zaawansowanego. W takiej sytuacji po prostu nie można czekać i trzeba jak najszybciej skonsultować się z dentystą.

Powodem występowania bólu są dodatkowo choroby przyzębia, w tym zapalenie dziąseł. To ostatnie pojawia się np. w efekcie nagromadzenia kamienia nazębnego, nieodpowiedniej higieny, a także chorób takich jak cukrzyca, która negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

W każdym z tych przypadków można sięgnąć po leki na ból zęba dostępne w aptekach.

Co zawierają leki na ból zęba?

Leki na ból zęba to szeroka gama preparatów, które dostosowuje się m.in. do stopnia nasilenia objawów. Jednym z łatwiej dostępnych jest paracetamol, stosowany w przypadku wielu farmaceutyków o działaniu przeciwbólowym. Najlepiej sprawdzi się w przypadku objawów o umiarkowanym nasileniu.

Jeśli ból powiązany jest ze stanem zapalnym, to w takiej sytuacji łagodzenie objawu może wesprzeć ibuprofen, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny, który dodatkowo łagodzi ból. Preparaty z ibuprofenem również są dostępne bez recepty.

W sprzedaży są też preparaty działające miejscowo, czyli maści, żele, a także płyny. Najczęściej stosuje się je w przypadku bólu dziąseł, aplikując preparat bezpośrednio na dane miejsce. Jeśli chodzi o składy, to bardzo często można znaleźć w nich benzokainę.

Wybierając jakikolwiek lek na ból zęba należy pamiętać o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach. Dlatego w tej kwestii najlepiej skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą, którzy doradzą odpowiedni preparat. Będzie on mógł być stosowany w oczekiwaniu na wizytę u dentysty, trzeba bowiem pamiętać, aby leków przeciwbólowych – jeśli nie jest to skonsultowane ze specjalistą – nie stosować w sposób przewlekły.

Domowe sposoby na ból zęba

Poza lekami można spróbować zastosować również inne metody radzenia sobie z bólem. Jednym z nich jest płukanie jamy ustnej szałwią. W tym przypadku płyn nie powinien być jednak gorący, aby nie powodować dodatkowych podrażnień.

Jakie są inne metody? Wsparciem mogą być okłady z lodu przykładane do policzka w miejscu, w którym pojawia się ból lub stan zapalny. Jednak stosując takie okłady – zwłaszcza zimą – należy uważać na ryzyko przeziębienia.

Eksperci polecają również goździki. Suszony goździk należy włożyć do ust, pozwolić mu przez kilka minut zmięknąć i następnie go rozgryźć. Dzięki temu zostaną uwolnione olejki o działaniu przeciwbólowym oraz antyseptycznym, które złagodzą ból.

Jak widać leki na ból zęba to szeroka gama produktów, które mogą wspierać w łagodzeniu dolegliwości. Najlepiej połączyć je z domowymi metodami tak, aby przetrwać aż do wizyty w gabinecie dentystycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.