Jak radzić sobie z kompleksami i nabrać pewności siebie?

Mężczyzna chowający głowę, zasłaniający swoją twarz

Kompleksy mają niezwykle istotny wpływ na poczucie własnej wartości praktycznie każdego człowieka. Stanowią główne źródło lęków i obaw, przez co w dużym stopniu decydują o zachowaniu, wyznawanych wartościach czy wrażliwości na określone kwestie. Niektórych kompleksów można się pozbyć, podczas gdy inne trzeba po prostu oswoić. Skuteczna walka z własnymi niedoskonałościami to najlepszy sposób na zwiększenie pewności siebie, a także nabranie dystansu do własnej osoby.

Jak powstają kompleksy?

Kompleksy najczęściej kształtują się jeszcze w dzieciństwie. Na ten właśnie okres przypada czas nawiązywania pierwszych relacji społecznych. Na początku kompleksy odczuwane są wobec dorosłych, którzy są mądrzejsi, silniejsi, więksi i sprawiają wrażenie niczym nieograniczonych. Uczucie niższości wielu młodym osobom towarzyszy także na podwórku oraz w szkole. Nawiązując relacje z rówieśnikami, dzieci szybko odkrywają brak sprawiedliwości – zawsze znajdzie się ktoś sprawniejszy, bardziej utalentowany, lepszy w czytaniu czy posiadający więcej zabawek. Naturalna rywalizacja jest niezbędna dla samorozwoju, jednak często staje się przyczyną zazdrości. Najwięcej kompleksów przybywa w okresie dojrzewania, kiedy to zaczynają być szczególnie dotkliwe. W większości dotyczą kwestii związanych z niedostatkami urody, brakiem powodzenia u płci przeciwnej czy predyspozycjami do tycia, a także gorszym statusem społecznym. W życiu dorosłym z tymi problemami poradzić można sobie nieco lepiej, ze względu na większe doświadczenie życiowe i dojrzałość emocjonalną. Wciąż jednak pojawiać mogą się nowe kompleksy, powodowane np. niezadowalającą sytuacją w życiu zawodowym, osobistym czy seksualnym.

Jak kompleksy utrudniają życie?

Kompleksy prowadzą do bierności, wycofywania się z różnych działań oraz utraty spontaniczności. Wywołują niepokój, poczucie społecznego niedopasowania i wstyd, a także poczucie bycia gorszym. Niemożność sprostania własnym aspiracjom, marzeniom i ambicjom sprawia, że zakompleksiona osoba przestaje widzieć szanse na powodzenie. Kompleksy są tak naprawdę stłumionymi i wypartymi ze świadomości wyobrażeniami o własnej osobie, którym towarzyszą silne emocje. Wywierają one wpływ na pewność siebie i manifestują w postaci różnych objawów. Bardzo często kompleksy wiążą się z obniżeniem nastroju. Nawet małe niedoskonałości stają się ogromnym problemem, od którego trudno się uwolnić. Nierzadko kompleksy przybierają formę miary sukcesu, przez co działają demotywująco. W konsekwencji satysfakcja z życia spada, pojawiają się reakcje nerwicowe i niezrozumiałe dla otoczenia zachowania. Mocno zakompleksione osoby często chorują na depresję. Kluczowa w takim przypadku jest przede wszystkim determinacja w dążeniu do zmiany.

Mężczyzna mocno trzymający swoją głowę

Jak walczyć z kompleksami?

Kompleksy najczęściej dotyczą wyglądu zewnętrznego, określonych zachowań czy cech osobowości. Istnieją jednak różne sposoby na wzmocnienie poczucia własnej wartości w każdej sferze. Wiele zależy od źródła problemów, dlatego znalezienie odpowiedniego rozwiązania zawsze powinno być kwestią indywidualną. Niektóre z tych metod pozwalają na całkowite uwolnienie się od kompleksów, podczas gdy inne jedynie minimalizują ich destrukcyjny wpływ na życie jednostki. Ich skuteczność zależy od samozaparcia, chęci pracy nad sobą oraz umiejętności zmiany myślenia. Sposoby walki z kompleksami łączy jedno – koncentracja na swoich mocnych stronach. Świadomość własnej wartości to podstawa udanego rozwoju osobistego i sukcesywnego zmierzania ku wyznaczonym ideałom. Kompleksy bardzo często wywołują lęk przed odniesieniem porażki, a tym samym zniechęcają do stawania przed nowymi wyzwaniami. Nie bez znaczenia pozostaje zatem umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami. Wielu kompleksów można też się pozbyć, korzystając z pomocy specjalistycznej. Dotyczy to np. gnębiącego wielu mężczyzn problemu małego członka. W takim przypadku polecanym rozwiązaniem jest żel Erogen X. Jego opis znajduje się na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/erogen-x/. Z pomocą Erogen X można też podnieść sprawność seksualną, a tym samym uchronić się przed kolejnymi kompleksami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.