Jak radzić sobie z samotnością?

W ostatnim czasie samotność przybiera na sile i staje, a właściwie już stała się, zjawiskiem powszechnym. Kiedyś określenie „samotny/a” odnosiło się do starszych ludzi, osób będących po rozwodach czy próbujących odnaleźć swoja połówkę. Czy aby na pewno tylko o taką samotność chodzi?

Czym w ogóle jest samotność?

Na początek przyjrzyjmy się definicji. Zgodnie z nią samotność związana jest z brakiem bliskiej osoby. Stan ten w istotny sposób niekorzystnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa i tym samym funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. Samotność to nie tylko brak relacji z innymi osobami, to także osamotnienie mimo relacji z innymi osobami.

Kto najbardziej narażony jest na samotność?

Przyjęto, że na samotność narażone są głównie osoby nieśmiałe, natomiast te, które są pewne siebie, odważne nie mogą narzekać na brak towarzystwa. To jednak jest mit! W dzisiejszych czasach wiele osób narzeka na brak osoby godnej zaufania, z którą mogliby porozmawiać i zwierzyć się. Choć wydaje się, że dzięki dostępowi do mediów społecznościowych, możliwości wysyłania maili, SMS-ów czy dzwonienia do znajomych będziemy z nimi w jeszcze większym kontakcie, to tak naprawdę ten kontakt się zaciera. Fundamentem relacji jest kontakt w realnym świecie i umiejętność podtrzymania go.

Jak radzić sobie z samotnością?

Źródło: pixabay.com

Przede wszystkim zapamiętaj, że każdy z nas jest swoim przyjacielem. A o każdego przyjaciela należy dbać. Zaplanuj wieczór w kinie, spacer, wycieczkę – nawet jednodniową. I nie myśl, że sam ze sobą możesz się nudzić, że nie ma sensu wychodzić z domu bez towarzystwa, ponieważ ten czas może być najlepszy na świecie!

Warto również, w miarę wolnego czasu, zapisać się na siłownię, basen, może kurs tańca? To nie tylko rozrywka, ale także szansa na poznanie kogoś nowego.

Rozejrzyj się dokoła, może jest wśród Twoich znajomych osoba, która sugerowała lub proponowała wspólne wyjście, ale spotkała się z odmową, ponieważ nie miałeś/łaś czasu lub zwyczajnie Ci się nie chciało? Albo sam/a wyjdź z inicjatywą spotkania – może jakaś impreza ze znajomymi z pracy?

Szukaj rozsądnie

Być może szukasz ideału? Uwierz, że nie znajdziesz w życiu realnym idealnego kandydata na partnera/partnerkę, przyjaciela, bo oni istnieją tylko w filmach i książkach. Każdy z nas ma wady, inny charakter, dlatego warto się otworzyć na ludzi i tym samym dać sobie szansę na ciekawe znajomości..

Jeśli natomiast spotykasz wartościowych ludzi, ale Wasze relacje nie są zbyt poukładane i zazwyczaj kończą się po jakimś czasie, to warto byłoby przyjrzeć się sobie, swojemu wnętrzu. Być może stoi za tym jakiś poważny, nieprzepracowany problem. Wtedy najlepiej udać się do specjalisty psychologa/psychoterapeuty, aby lepiej poznać siebie, zmienić styl radzenia sobie na bardziej konstruktywny.

Walczmy o siebie

Zacznij pielęgnować te relacje, które już masz. Rodzina także może dostarczyć poczucia bezpieczeństwa, spędzony wspólnie czas może być także bardzo wartościowy.

Samotnym osobom, pomimo bycia relacji zalecam szczerą rozmowę z druga osobą o naszych odczuciach, oczekiwaniach. Naprawdę warto się przełamać, pokonać strach przed konfrontacją, walczymy w końcu nie tylko o poprawienie jakoś danej relacji, ale także o nasz własny komfort.

Samotność może być także cenną lekcją, możliwością na uporządkowanie swojego życia, przeanalizowaniem go, wyciągnięciem wartościowych wniosków. Warto do niej podchodzić w ten sposób, a nie w kategoriach np. kary, cierpienia, straconego czasu. Ważne, aby zadbać o to, aby ta lekcja nie trwała zbyt długo.

One Reply to “Jak radzić sobie z samotnością?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.