Jak sadzić borówkę amerykańską

Sadzenie borówki amerykańskiej

Krzewy borówki amerykańskiej od dekady cieszą się popularnością. Jednak aby długie lata mieć z nich owoce należy zawczasu przygotować miejsce gdzie będziemy sadzić krzewy.

Podłoże

Borówka amerykańska wymaga ziemi wilgotnej, przepuszczalnej i kwaśnej. Jeśli nasza ogrodowa nie spełnia tych warunków należy je stworzyć. Zaczynamy od wyboru miejsca. Powinno być słoneczne i wilgotne, ewentualnie tak wybrane aby było łatwo je podlewać w razie suszy.

Przygotowanie

Następnie wybieramy ziemię do głębokości ok 30 cm z miejsca gdzie będziemy sadzić borówki, najwygodniej jak to będzie w miarę regularna powierzchnia. Na spód kładziemy agrotkaninę przepuszczalną dla wody, a boki zabezpieczamy obrzeżem trawnikowym.

Układanie warstw

Dolną warstwę na grubość 5 cm usypujemy z kamienia (byle nie wapiennego) pomieszanego z piaskiem. Resztę wysypujemy torfem oraz przekompostowanymi liśćmi, korą, trocinami, igłami, szyszkami. Zlewamy wodą i po upływie doby sadzimy borówki. Na górę, aby woda nie parowała szybko, sypiemy warstwę drobnej kory.

Sadzenie

Krzewy borówki wysokiej potrzebują przestrzeni, dlatego w zależności od odmiany trzeba im przeznaczyć od 1,5 do 3 m na krzew. Przy czym korzenią się płytko, ale szeroko.

Pora sadzenia borówek

Najbezpieczniej sadzić je do połowy wiosny. Wtedy nie ma obaw, że mróz im zaszkodzi. Po posadzeniu dbać należy aby miały wilgoć dopóki się nie przyjmą dobrze tzn. nie ukażą się młode pędy. Jednak zawsze należy dbać aby nie przeschły.

Jeśli jednak musimy sadzić jesienią to należy przed mrozami nakryć od góry korzenie słomą albo korą czy trocinami.

Porady

Kiedy sadzimy krzewy ze słabym systemem korzeniowym należy pędy silne skrócić o połowę, a słabe, płożące się, czy rosnące w środek krzewu wyciąć. W pierwszym roku po posadzeniu nie dopuszczamy do zawiązywania owoców.

Wygląd

Jeśli chcemy też mieć dekoracyjny wygląd miejsca z borówkami można na obwodzie posadzić wrzosy oraz różne odmiany wrzośców, które na zmianę kwitnąc będą ozdabiały jagodnik przez całe lato, aż do późnej jesieni. Poza tym borówki możemy także sadzić z powodzeniem na wrzosowisku.

Wybór odmian borówki amerykańskiej

Mamy naprawdę dużo odmian dostępnych w handlu. Sadząc, wybierajmy przynajmniej dwie odmiany kwitnące w tym samym czasie. W praktyce wystarczy posadzić w przydomowym ogrodzie 6 krzewów aby móc zbierać owoce od początku lipca do jesieni.

Mały jagodnik we własnym ogrodzie na pewno docenią dzieci. Poza tym owoce borówki zawierają dużo związków mineralnych witamin oraz enzymów, przesz to są wartościowym uzupełnieniem diety. Można je jeść na surowo dodawać do ciast, lodów, deserów. Przygotowywać przetwory oraz mrozić. To ostatnie docenimy zwłaszcza zimą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.