Jak stosować korzeń żeń-szenia i w czym może okazać się pomocny?

Jak stosować żeń-szeń i na co może pomóc

Żeń-szeń to roślina, która od setek tysięcy lat stosowana jest w medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu. To bardzo uniwersalna roślina lecznicza, a szczególnie chętnie używany jest jej korzeń. Biała odmiana żeń-szeń ma bardzo dobry wpływ na wiele dolegliwości. Dowiedz się, w czym może pomóc Ci korzeń żeń-szenia oraz co warto o nim wiedzieć.

Korzeń żeń-szenia – właściwości

Żeń-szeń to roślina, która posiada w swoim składzie ponad dwieście aktywnych substancji, które mają dobroczynny wpływ na wiele aspektów naszego zdrowia. Szczególnie pożądane są ginsenozydy, które wpływają pozytywnie na zdolności tlenu do przyłączania się do hemoglobiny. Dzięki niemu nasz organizm ma większe możliwości wykorzystania wysiłku fizycznego oraz umysłowego. Te niezwykłe makrocząsteczki mają dwuczęściową budowę. Jedną z nich stanowi cukier, a druga ma sterydową budowę.

Ponadto korzeń żeń-szenia bogaty jest w liczne składniki mineralne i witaminy, dzięki czemu może w doskonały sposób uzupełniać naszą codzienną dietę. 

Korzeń żeń-szenia – jakie ma zastosowanie?

Korzeń żeń-szenia ma bardzo różnorodne działanie na nasz organizm. Przede wszystkim poprawia zdolność zapamiętywania i koncentracji ze względu na unikalny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy.

Ponadto:

  • obniża poziom złego cholersterolu,
  • chroni przed osteoporozą,
  • działa przeciwcukrzycowo,
  • pobudza układ immunologiczny,
  • chroni przed infekcjami.

Badania nad korzeniem żeń-szenia wskazują, że ma on dobroczynny wpływ także na kondycję naszej skóry, odmładza ją i wygładza. Ma także pozytywny wpływ na proces wypadania włosów. W przypadku mężczyzn bywa także wykorzystywany w formie środka poprawiającego libido i wpływającego pozytywnie na potencję. 

Żeń-szeń jako suplement diety najczęściej proponowany jest w formie tabletek lub płynów do spożywania wewnętrznego. Producenci najczęściej zalecają przyjmowanie jednej dawki na dobę. Po trzech miesiącach stosowania rekomendowana jest miesięczna przerwa, która może zapobiec problemom z funkcjonowaniem różnych narządów.

Korzeń żeń-szenia  – czy jest dla każdego?

Korzeń żeń-szenia to bardzo zdrowa roślina i rekomendowany suplement diety. Warto jednak wiedzieć, że nie powinien być on przyjmowany przez wszystkich. Zrezygnować z niego powinny przede wszystkim osoby chore na hemofilię oraz te ze skłonnością do hipoglikemii lub nadciśnieniem. Nie powinien być także przyjmowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz przez dzieci. 

Korzeń żeń-szenia
Źródło: pixabay.com

Korzeń żeń-szenia a inne leki zioła

Korzeń żeń-szenia to bardzo zdrowa roślina, która może jednak wchodzić w interakcje z różnymi lekami, suplementami a nawet ziołami. Właśnie dlatego powinny unikać go osoby leczące zakrzepice.

Rekomenduje się także unikanie tego suplementu przez osoby korzystające z innych ziół, które mają działanie pobudzające. Można bowiem w ten sposób doprowadzić do przeciążenia organizmu, a w finale do problemów ze snem.

Korzeń żeń-szenia – możliwe skutki uboczne

Żeń-szeń  w żadnej formie nie powinien być spożywany na kilka godzin przed snem. W momencie, kiedy przyjmujemy go równolegle z dużymi dawkami kofeiny może doprowadzić do bezsenności. Nadmierna ilość tego suplementu może doprowadzić do zaistnienia w naszym organizmie tak zwanego syndromu żeń-szeniowego, który objawia się biegunką, wysypką na skórze, a także podwyższeniem ciśnienia oraz zaburzeniami rytmu serca. Jeżeli pojawi się u nas którykolwiek z tych objawów należy jak najszybciej przerwać suplementację i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Korzeń żeń-szenia to roślina, która od tysięcy lat stosowana jest w naturalnej medycynie. Warto jednak pamiętać, że jej suplementacja powinna być ostrożna i w konsultowana z lekarzem. W nadmiarze żeń-szeń może bowiem narobić sporych szkód w naszym organizmie.

Artykuł napisała:
Magdalena Polena – copywriterka, dziennikarka, freelancerka.
Na co dzień kolekcjonuje niepotrzebne fakty i wychowuje trzy koty.

Źródło:

  • Yuri N Zhuravlev i inniPanax ginseng natural populations: their past, current state and perspectives1, „Acta Pharmacologica Sinica”, 29 (9), 2008, s. 1127–1136.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.