Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Dzieci w szkole stoją przy ścianie na jednej nodze

Gdybyśmy mieli zapytać rodziców o to, jak szybko rosną stopy ich dzieci, to z pewnością odpowiedzieliby, że za szybko. To właśnie z tego powodu na portalach aukcyjnych można znaleźć mnóstwo par dziecięcych bucików, które według opisu były włożone tylko kilka razy. Zdarza się, że dzieci wyrastają z butów jeszcze zanim zdążą je włożyć. Jak szybko rośnie stopa dziecka? Jak ją zmierzyć?

Jak szybko rośnie stopa dziecka?

Według przeprowadzonych badań stopa dziecka w wieku 3 do 7 lat rośnie o około 5 mm co pół roku, czyli 1 cm w rok. U młodszych dzieci przyrost ten może być jeszcze szybszy. Koniecznie trzeba też przypomnieć, że podane wyniki są uśrednione. Oznacza to, że u niektórych maluchów stopa może rosnąć jeszcze szybciej, a u innych – wolniej. W każdym razie przynajmniej raz na kwartał powinno się sprawdzić, czy obuwie na pewno jeszcze pasuje. Tym samym nie ma sensu kupować butów na zapas np. na przyszłą zimę. Trudno jest określić, jaki dokładnie rozmiar będzie potrzebny za te kilka miesięcy. Do tego trzeba też pamiętać o zachowaniu miejsca na dodatkowe skarpetki czy rajstopy. Zwłaszcza zimą maluchy mają na sobie kilka dodatkowych warstw.

Jak zmierzyć stopę dziecku?

Przed wybraniem się na zakupy obuwnicze z dzieckiem, koniecznie trzeba zmierzyć mu stópki. To zdecydowanie ułatwi szukanie odpowiednich butów w sklepie. Jak zmierzyć stopę dziecku ? To nie jest takie trudne! Wystarczy skorzystać ze sposobu. Najprościej jest ułożyć stopę malucha na kartce papieru, a następnie ją dokładnie odrysować. Takie mierzenie możesz zamienić w zabawę, w której dziecko będzie chętnie uczestniczyło. Kiedy masz już wzór stopy, to weź linijkę i narysuj dwie równoległe linie przebiegające przez najbardziej oddalone od siebie punkty obrysu, czyli piętę i najdłuższy palec. Następnie zmierz odległość pomiędzy narysowanymi liniami. To właśnie ona wyznacza długość wkładki, jaka powinna znaleźć się w buciku Twojego dziecka. Dla pewności najlepiej jest zrobić obrys obu stópek i porównać wyniki. Może się zdarzyć, że jedna stopa jest większa od drugiej. Jeśli tego nie uwzględnisz, to ostatecznie kupisz buty w niewłaściwym rozmiarze.

Długość stopy a rozmiar buta

Każdy producent obuwia może stosować trochę inną numerację. Z tego powodu przed zakupem najlepiej jest sprawdzić rozmiar butów w tabeli. Sugeruj się długością większej stopy. Dla pewności możesz dodać do niej dodatkowy 1 cm. To dość dużo, ale dzięki temu maluch będzie mógł nosić buty trochę dłużej. W przypadku sandałów nie ma to może dużego znaczenia, bo odpowiednia pogoda do ich noszenia jest dość krótko. Jednak jeśli kupujesz półbuty, które maluch ma nosić wiosną, latem i na początku jesieni, to najlepiej jest zostawić sobie pewien zapas. Nie bój się, że będzie on za duży. Pamiętaj, że maluch będzie mieć na stopach skarpetki, które też mają pewną grubość. Jeśli nie ma możliwości, by Twoje dziecko przymierzyło obuwie przed zakupem, to koniecznie sprawdź rozmiar w tabeli oraz upewnij się, że w razie czego możliwy jest zwrot butów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.