Jak uczyć dziecko pewności siebie?

Dziecko z liściem

Wysoka samoocena i poczucie własnej wartości u dziecka to niezwykle istotne cechy. Duży wpływ ma na to prawidłowe wychowanie. Jak zadbać o to, by dziecko nabrało wiary w siebie? O czym powinien pamiętać każdy rodzic? Dlaczego budowanie własnej wartości jest tak ważne?

Na prawidłowy rozwój dziecka ma wpływ bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest oczywiście wychowanie. Każdy rodzic musi zadbać o odpowiednie warunki, które pozwolą dziecko funkcjonować w świecie. Bardzo ważną kwestią jest sprawa związana z budowaniem swojej samooceny oraz wartości. W dużej mierze zależy to od rodziców, którzy powinni zapewnić dziecku jak najlepsze warunki wychowawcze. Niestety bardzo łatwo można popełnić błąd.

Wysokie poczucie własnej wartości wpływa na rozwój oraz funkcjonowanie dziecka. To od rodziców zależy, jak dziecko poradzi sobie ze swoją pewnością siebie. Nie należy również przesadzać w drugą stronę. Często bywa tak, że dziecko zbyt mocno wierzy w swoją pewność, co niekoniecznie okazuje się dobrą cechą charakteru. By twoja pociecha była odpowiednio nastawiona do różnych spraw musisz pamiętać o wspólnym budowaniu pewnych wartości, które właściwie wpłyną na jego zachowanie.

Wzmacnianie pewności siebie

To rodzice mają największy wpływ budowanie wysokiego poczucia własnej wartości u dziecka. Należy zatem zadbać o jak najlepsze wychowanie, które sprawi, że dziecko będzie prawidłowo podchodziło do samego siebie. Często zapominamy, że nawet najprostsze zachowania mogą wpłynąć na prawidłowy rozwój naszej pociechy.

Aby wzmocnić pewność siebie u dziecka musimy zaspokajać wszystkie potrzeby psychiczne dziecka. Maluch musi czuć się bezpieczny oraz zaakceptowany. Nadmierna krytyka, wyśmiewanie, ośmieszanie czy straszenie może negatywnie wpłynąć na emocje dziecka, a przez to na jego podejście do różnych spraw. Dziecko w ten sposób traci pewność siebie i zaczyna wierzyć w to, że nic mu nie wychodzi, że postępuje źle.

Nie należy traktować dziecka pobłażliwie i podmiotowo. Nic tak nie buduje pewności siebie u dziecka jak świadomość, że jego zdanie też jest brane pod uwagę, że rodzic akceptuje jego decyzje oraz zachęca do wygłaszania własnego zdania. W ten sposób dziecko buduje i podwyższa swoją pewność siebie. Ważne, by zajęcia w przedszkolu również były okazją do budowania pewności siebie. Na przykład językowe i sportowe zajęcia, jakie organizuje dla dzieci przedszkole Truskawkowe Pole w Warszawie, służą między innymi do budowania zdrowej pewności siebie u dzieci.

Okazywanie zainteresowania jest również bardzo istotne. Każdy rodzic powinien słuchać dziecka, odpowiadać na jego potrzeby i zrozumiale tłumaczyć wszystkie kwestie. Tylko wtedy dziecko będzie miało świadomość, że to, co mówi nie jest rzucane na wiatr.

Bardzo ważna jest odpowiednia motywacja. Nie pozwalajmy dziecku się poddawać i pozwólmy mu popełniać błędy. Wsparcie oraz właściwe nastawienie sprawi, że dziecko łatwiej poradzi sobie w trudnych sytuacjach i łatwiej przyjdzie mu szukanie nowych rozwiązań.

Nie zapominajmy o tym, by chwalić dziecko i odpowiednio je oceniać. Oczywiście nie należy przesadzać. Krytyka również jest bardzo istotna. Dziecko, które będzie wyłącznie chwalone i dobrze oceniane nie będzie potrafiło przyjąć krytyki czy zaakceptować porażki. Warto doceniać nawet najmniejsze sukcesy i wysiłki dziecka. Unikaj bezpodstawnej krytyki, a przy ocenie wskazuj na błędy i możliwości ich poprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.