Jak uniknąć narażenia na działanie azbestu przez starą izolację domu

Narażenie na działanie azbesty przez starą izolacje domu

Azbest był powszechnie stosowany w budownictwie do 1980 roku. Azbest jest włóknistym minerałem, który ma korzystne właściwości, gdy jest prawidłowo zainstalowany i konserwowany. Jednak włókna azbestowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jeśli staną się unoszone w powietrzu i dostaną się do płuc. Narażenie na działanie azbestu może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak międzybłoniak i rak płuc.

Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko wdychania tych rakotwórczych włókien, jeśli odkryjesz azbest w swoim domu. Izolacja domowa, która zawiera azbest, jest zazwyczaj znajdowana w starszych domach z oknami jednoszybowymi lub domach zbudowanych przed 1972 rokiem. Podczas gdy izolacja azbestowa nie stanowi zagrożenia, jeśli pozostaje nienaruszona, naruszanie jej (na przykład podczas remontu) naraża Cię na ryzyko wdychania toksycznych cząstek, które wytwarza, gdy jest naruszona.

Jak azbest jest przenoszony w powietrzu?

Włókna azbestowe są bardzo małe i lekkie, co sprawia, że są łatwo przenoszone w powietrzu. Dlatego, jeśli izolacja azbestowa zostanie naruszona, włókna azbestowe zostaną uwolnione do powietrza, gdzie mogą być wdychane. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie włókna azbestowe są szkodliwe. Ryzyko szkodliwego działania azbestu zależy od rodzaju i czasu ekspozycji. Krótkotrwałe narażenie na niskie poziomy azbestu prawdopodobnie nie spowoduje żadnych skutków zdrowotnych. Długotrwałe i powszechne narażenie na wysokie poziomy azbestu może być bardzo szkodliwe i zwiększyć ryzyko rozwoju chorób związanych z azbestem.

Jakie są objawy narażenia na działanie azbestu?

Jak w przypadku większości problemów zdrowotnych, nasilenie objawów różni się u poszczególnych osób w zależności od wielu czynników. Objawy narażenia na azbest mogą pojawić się dopiero po kilkudziesięciu latach, co oznacza, że ustalenie źródła azbestu może być trudne. Azbest jest szkodliwy zarówno dla płuc, jak i dla serca. Może powodować blizny w płucach, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do ryzyka rozwoju międzybłoniaka, formy raka. W sercu może prowadzić do określonych chorób serca, takich jak azbestoza i kardiomiopatia. W zależności od poziomu narażenia, objawy mogą obejmować stały kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej, i / lub zmęczenie. Objawy mogą nie pojawić się natychmiast po narażeniu, ale raczej po latach. Dlatego też, jeśli podejrzewasz, że jesteś narażony na działanie azbestu w swoim domu, powinieneś natychmiast podjąć niezbędne środki ostrożności.

Co możesz zrobić, aby chronić się przed narażeniem

Aby uniknąć narażenia na azbest w domu, ważne jest, aby najpierw zidentyfikować obecność azbestu w swoim domu. Można to zrobić zlecając to certyfikowanemu inspektorowi azbestu. Izolacja azbestowa jest często spotykana w starszych domach z oknami jednoszybowymi lub domach zbudowanych przed 1972 rokiem. Nie jest rzadkością znalezienie go w płytach sufitowych lub izolacji ścian. Materiały azbestowe są często pokryte powłoką, która wygląda jak luźna tkanina. Jeśli masz wątpliwości, czy azbest jest obecny w Twoim domu, najlepiej jest zachować ostrożność. – Jeśli izolacja azbestowa znajduje się w suficie lub ścianach, najlepszym sposobem postępowania jest zatrudnienie profesjonalnego wykonawcy do jej usunięcia. Nie próbuj usuwać izolacji azbestowej samodzielnie, ponieważ jest to skomplikowana praca, która wymaga specjalnego szkolenia. Materiały zawierające azbest znajdują się zazwyczaj w ścianach nośnych. Jeśli azbest znajduje się w ścianach, prawdopodobnie trzeba będzie usunąć całą ścianę, aby usunąć azbest. Ponownie, jest to praca, którą najlepiej pozostawić profesjonaliście. – Jeśli azbest jest obecny w domu, najlepiej jest otworzyć okna i użyć wentylatora wyciągowego w łazience do wentylacji domu. Nie zaleca się używania klimatyzatora, ponieważ powietrze nie będzie filtrowane i może rozprowadzać włókna azbestowe. – Unikaj naruszania materiałów zawierających azbest, a małe dzieci i zwierzęta domowe trzymaj z dala od tego obszaru.

Wnioski

Azbest był powszechnie stosowany w budownictwie do 1980 roku. Azbest jest włóknistym minerałem, który ma korzystne właściwości, gdy jest prawidłowo zainstalowany i konserwowany. Jednak włókna azbestowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, jeśli staną się unoszone w powietrzu i dostaną się do płuc. Narażenie na działanie azbestu może prowadzić do poważnych schorzeń, takich jak międzybłoniak i rak płuc. Na szczęście istnieją sposoby, aby zmniejszyć ryzyko wdychania tych rakotwórczych włókien, jeśli odkryjesz azbest w swoim domu. Materiały zawierające azbest były szeroko stosowane w przemyśle budowlanym w latach 50-tych do 80-tych, kiedy to odkryto, że materiały te mogą powodować problemy zdrowotne. Jeśli mieszkasz w starszym domu, istnieje szansa, że azbest jest obecny w izolacji Twojego domu i może stanowić zagrożenie. Jeśli podejrzewasz, że azbest jest obecny w Twoim domu, powinieneś zatrudnić profesjonalistę, który oceni sytuację i usunie go w razie potrzeby.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie zajrzyj na stronę https://jedendzien.com.pl/10-faktow-o-azbescie-i-eternicie-ktore-trzeba-znac/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.