Jak uzyskać alimenty?

rodzina obok drzewa przy zachodzie słońca

Sprawy alimentacyjne nie są najprostszymi sprawami. Nie oznacza to jednak, że są to sprawy nie do przejścia. Dobry prawnik pomoże alimenty uzyskać – zarówno dla dzieci, jak i w wielu przypadkach dla partnera/partnerki. Jak przygotować się do sprawy o alimenty? Podpowiadamy poniżej.

Co to są alimenty?

Alimenty są to obowiązkowe i regularne świadczenia finansowe wypłacane na utrzymanie dla osób, które pozostawały w stosunku rodzinnym. Mogą być wypłacane zarówno dzieciom, jak i byłemu współmałżonkowi. W praktyce więc osoba uprawniona do otrzymywania tych funduszy to wierzyciel, zaś osoba zobowiązana do ich wypłacania to ich płatnik. Alimenty mogą być wypłacane nie tylko w pieniądzach, ale także w inny sposób. Sprawy alimentacyjne są jednymi z popularniejszych spraw, które są rozstrzygane w polskich sądach. Kwota zobowiązań może być podwyższona lub obniżona na wniosek jednej ze stron w dowolnym momencie. Wysokość świadczeń alimentacyjnych jest zależna od wielu aspektów. Wylicza się ją na podstawie usprawiedliwionych potrzeb wierzyciela i możliwości finansowych płatnika, a także możliwości zarobkowych i innych zobowiązań obu stron. Poziom życia dzieci powinien odpowiadać poziomowi życia rodziców i ta przesłanka ma ogromny wpływ na kwotę, która może być uzyskana w ten sposób. Dlatego też niektórzy otrzymują alimenty w kwocie kilkuset złotych, a inni nawet w kwotach kilkudziesięciu tysięcy.

Komu należą się alimenty?

Alimenty należą się nie tylko dla dzieci. Radca prawny podpowiada, że istnieje kilka grup osób, które mogą uzyskać takie środki. Są to krewni w linii prostej – czyli dzieci, wnuki, ale także rodzice, rodzeństwo, a nawet dziadkowie. Dzieci ze związków pozamałżeńskich – do osiągnięcia pełnoletności lub jeśli są w niedostatku. Matka dziecka spoza związku małżeńskiego w okresie porodu w kwocie równej trzem miesiącom utrzymania. Sprawy alimentacyjne toczą się także na wniosek rozwiedzionego byłego małżonka, jeśli żyje w niedostatku i jeśli rozwód nie był z orzeczeniem o jego winie. Alimenty mogą być świadczone także przysposobionym osobom, a nawet pasierbom, ojczymowi lub macosze. Alimenty mogą zostać zasądzone, gdy osoba z tej grupy nie ma środków finansowych, żyje w niedostatku i nie może uzyskać sama takich środków.

Jak dostać alimenty

Żeby uzyskać alimenty potrzebny będzie dobry prawnik, który specjalizuje się w tej kwestii. Świetnym pomysłem będzie udanie się także do takiej osoby jak radca prawny. Do uzyskania alimentów potrzebne będzie przygotowanie pozwu, w którym należy określić odpowiedni sąd, uzupełnić dane pozwanego i powoda, uargumentować dlaczego żąda się alimentów, przygotować wniosek i jego uzasadnienie, a także niezbędne dokumenty. Można także ubiegać się o alimenty z przeszłości – takie sprawy przedawniają się po 3 latach. Sprawy alimentacyjne mogą trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Dlatego tak ważne jest wsparcie odpowiedniego prawnika, który jest zaznajomiony z tą kwestią.

Dobry prawnik od alimentów

Dobry prawnik, który zna się na alimentach i postępowaniach rozwodowych to skarb. Zwykle potrzebny jest adwokat od prawa rodzinnego. Najlepiej jest poszukać rekomendacji w sieci i wśród znajomych, żeby znaleźć odpowiednią osobę. Ważne będzie też zaufanie do tej osoby i wzajemny kontakt, ale też koszt opłaty za reprezentowanie w sądzie. Znalezienie takiej osoby jest dosyć proste, w zasadzie w każdym mieście można znaleźć kogoś kto specjalizuje się w tych sprawach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.