Jak wybrać odpowiednie buty do biegania?

Kobieta w parku wiąże swoje wygodne buty do biegania

Od kilku lat bieganie możemy zaliczyć do najchętniej uprawianych sportów. Polacy pokochali ten rodzaj ruchu i coraz więcej osób decyduje się taką aktywność. Do treningów potrzebne jest jednak odpowiednie obuwie, które chroni przed urazami, wpłynie na efektywność ćwiczeń i ogólny komfort. Jak wybrać buty do biegania? Czym się kierować?

Wygoda i dopasowanie

Wybór butów do biegania jest niezwykle ważny. Pamiętajmy, że nieodpowiednie modele, niedostosowane do takiego rodzaju ruchu, mogą bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie – uszkodzić stawy, powodować odciski, wywołać ból kręgosłupa i doprowadzić do kontuzji. Buty męskie do biegania powinny być wykonane z trwałych materiałów o odpowiedniej elastyczności i lekkości. Ich zadaniem jest przecież wspieranie stóp i zapewnienie im stabilizacji w czasie ruchu. Amortyzująca podeszwa gwarantuje przyczepność do podłoża to jeden z ważniejszych elementów, na jakie warto zwrócić uwagę. Nie kierujmy się zatem tylko designem, ale przede wszystkim tym, by wybrane obuwie było komfortowe, dopasowane i bezpieczne.

Rozmiar i anatomia stopy

Aby wybrać odpowiednie buty, trzeba dobrze przyjrzeć się swoim stopom. Warto znać dokładną ich długość, pamiętając jednocześnie, że specjaliści zalecają, aby obuwie do biegania było o ok. pół rozmiaru większe niż to, w którym chodzimy na co dzień. Przemieszczająca się podczas dynamicznego ruchu stopa może nieco puchnąć, natomiast palce odbijać się o czubki butów. Aby nie doznać urazu, lepiej zadbać o odrobinę luzu w obuwiu. Drugą sprawą jest anatomia. Wybierając buty męskie do biegania, musimy znać budowę swej stopy i wiedzieć, w jaki sposób układa się ona na podłożu. Wyróżniamy tu trzy opcje:

  • supinator  – jeśli podczas ruchu przerzucamy ciężar na zewnętrzną część stopy
  • pronator –  jeśli uciskamy wewnętrzną krawędź, co zwykle świadczy o płaskostopiu
  • neutral – jeśli równomiernie rozkładamy ciężar na stopach w trakcie biegania.

Na tej podstawie należy dobrać obuwie. Osobom ze stopami supinującymi zaleca się buty o wysokim stopniu amortyzacji. Z kolei tzw. pronatorzy powinni postawić na modele nieco twardsze, które jak najlepiej stabilizować będą stopy od wewnątrz.

Forma treningu

Jeśli zależy nam na jak najlepszym dobraniu obuwia, musimy wziąć pod uwagę również nasze plany biegowe. Przede wszystkim trzeba przemyśleć swój cel – na jak dalekich dystansach zamierzamy się poruszać oraz na jakim rodzaju nawierzchni trenować. Wiele osób zapomina, że czynniki te zaliczają się tak naprawdę do podstawowych kryteriów wyboru modelu obuwia. Buty męskie do biegania po miękkim, nierównym terenie (np. leśnym) powinny mieć dobrą przyczepność (tzw. modele trailowe). Z kolei do treningu na twardym podłożu (bieżnia, chodniki) najlepiej sprawdzi się przylegające, sztywniejsze, ale dość lekkie obuwie. Można również kupić uniwersalne buty męskie do biegania, które dostosowane są do wszystkich typów nawierzchni. Pamiętajmy też, że osoby początkujące powinny zdecydować się modele z lepszą amortyzacją. Ci, którzy mają większe doświadczenie i np. biorą udział w maratonach, zwykle wybierają tzw. obuwie startowe lub treningowo-startowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.