Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki

Pralka to jedno z najczęściej używanych domowych urządzeń – ma kontakt zarówno z wodą, z detergentami, jak i z różnego rodzaju brudem. Aby nie odmówiła ona posłuszeństwa i by wyprane przez nią ubrania były naprawdę czyste, należy ją regularnie czyścić. W tym celu można postawić na domowe sposoby lub wykorzystać skuteczny środek do czyszczenia pralki.

Im bardziej zabrudzony jest mechanizm pralki, tym większe ryzyko jego awarii – zaniedbanie kwestii czyszczenia tego sprzętu to spory błąd. Ponadto pranie wyjęte z brudnej pralki może mieć nieprzyjemny zapach i to mimo stosowania płynów do płukania. Aby mieć pewność, że wnętrze urządzenia jest czyste, warto czyścić je przyjemniej raz na dwa miesiące.

Dlaczego czyszczenie pralki ma tak duże znaczenie?

Jeśli zauważyłeś, że wyprana odzież ma charakterystyczny, nieco drażniący zapach oraz jeśli znajduje się na niej nalot, jak najszybciej zajmij się czyszczeniem pralki. Warto to robić regularnie, gdyż:

  • urządzenie to ma stały kontakt z wodą, dlatego w jego wnętrzu może pojawić się pleśń – to ona jest zwykle odpowiedzialna za nieprzyjemną woń
  • twarda woda nie jest sprzymierzeńcem pralek – osadza się w ich przewodach, wokół bębna, na grzałce, co może doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu
  • resztki proszku, płynu do prania, zmiękczacza do tkanin również mogą zalegać we wnętrzu urządzenia i spowodować jego mniej efektywne działanie.

Czyszczenie pralki nie trwa długo i pozwala przedłużyć żywotność urządzenia – między innymi z tych względów warto o nim pamiętać.

Domowe sposoby na utrzymanie pralki w czystości

  • płyn do czyszczenia pralki na bazie octu i kwasku cytrynowego

Aby przygotować taki preparat, 1/3 szklanki zapełnij kwaskiem cytrynowym, a 2/3 octem. Taki domowy specyfik świetnie sprawdzi się podczas mycia pojemników na proszek i płyn do płukania, w których znajdują się trudne do usunięcia zabrudzenia czy resztki detergentów. Elementy te zanurz najpierw w ciepłej wodzie, a następnie czyść je przy pomocy szczoteczki do zębów lub gąbki i samodzielnie przygotowanego płynu;

  • ocet 

Ten produkt spożywczy to także skuteczny środek do czyszczenia. Ma właściwości odkażające oraz pozwala pozbyć się kamienia. Jeśli chcesz użyć go do czyszczenia pralki, to do komory na proszek wlej szklankę octu i wybierz cykl prania o temperaturze 90 °C. Pamiętaj jednak, że metoda ta ma jedną wadę – przez pewien czas od jej zastosowania z bębna będzie wydobywał się specyficzny, octowy zapach;

  • soda oczyszczona

Czyszczenie pralki sodą wygląda podobnie jak procedura z użyciem octu. Wsyp ją do pojemnika na proszek (do 2/3 jego objętości), a następnie wstaw najdłuższy cykl prania w jak najwyższej temperaturze.

Innym sposobem na to, aby wyczyścić mechanizm pralki, jest sięgnięcie po tabletkę do zmywarki, Wystarczy wrzucić ją do bębna, ustawić temperaturę na 60-90°C i włączyć pranie.

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów i zarazków, należy umyć także uszczelki oraz filtry. W zakamarkach tych elementów często gromadzą się zabrudzenia będące przyczyną przykrej woni.

Profesjonalne środki do czyszczenia pralek 

Jeśli mechanizm pralki jest bardzo zabrudzony, a na jego poszczególnych elementach osiadła większa warstwa kamienia, domowe patenty mogą okazać się nieskuteczne. Z pomocą przychodzą wtedy preparaty, które można kupić w mi.in w Kozackiej Drogerii – np. od marki dr Beckmann. Środki czystości do pralki od renomowanego producenta pozwalają szybko pozbyć się brudu, osadów z detergentów oraz groźnego dla pralek kamienia.

Produkty te – jak np. środek do czyszczenia pralki dr Beckmann – są nie tylko skuteczne, ale też łatwe, jeśli chodzi o ich stosowanie. Taki płyn można wykorzystać zarówno do mycia dozowników, uszczelek, jak i wewnętrznych części mechanizmu. Aby wyczyści części znajdujące się wewnątrz pralki, wystarczy wlać preparat do pojemnika na proszek, ustawić temperaturę na 60 °C i włączyć program podstawowy.

Niezależnie od tego, którą z metod wybierzesz, pamiętaj, że czyszczenie pralki ma kolosalne znaczenie dla jej sprawności i żywotności. Jeśli będziesz dbał o urządzenie, pranie będzie czyste, pachnące, a mechanizm urządzenia nie ulegnie uszkodzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.