Jak wydać swoją powieść?

Mężczyzna siedzi na ławce i pisze na laptopie swoją powieść

Dla debiutantów wydanie swojej pierwszej książki może być również dużym wyzwaniem, co jej napisanie. Jednak cały ten proces wcale nie musi być taki trudny. Poznając kilka podstawowych mechanizmów oraz dostępnych rozwiązań, możesz skutecznie dotrzeć do swoich pierwszych czytelników. Podpowiadamy jak wydać powieść.

Wydawnictw w modelu tradycyjnym a self-publishing

Początkujący autorzy, którzy chcą rozpowszechnić swoją pierwszą powieść, mają tak naprawdę 2-3 opcje publikacji do wyboru. Jedną z nich jest podpisanie umowy na książkę z tradycyjnym wydawcą. Taka transakcja daje określonemu podmiotowi wyłączne prawa do druku i rozpowszechniania książki. Model ten jest jednak trudny do zrealizowania w przypadku debiutantów lub osób, które po prostu nie mają wypracowanej marki. Możesz próbować wysyłać gotowy tekst do wielu wydawnictw, ale szanse na to, że powieść ostatecznie zostanie opublikowana, są raczej niskie.

Wielu początkujących autorów, zastanawiających się jak wydać powieść, często w końcu sięga po self-publishing. To jednak rozwiązanie przeznaczone dla osób, które posiadają odpowiednią wiedzę na temat całego procesu wydawniczego, potrafią go zorganizować, mają na to czas, a także wystarczające środki finansowe. Trzeba zaznaczyć, że samodzielne wydanie książki w przynajmniej kilkuset egzemplarzach może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na koszty publikacji składa się nie tylko przygotowanie powieści oraz jej druk, ale także magazynowanie, dystrybucja czy promocja. Dla wielu autorów taka inwestycja nigdy się nie zwraca.

Wydawnictwo subsydiowane jako alternatywa dla debiutantów

Dla szerokiego grona początkujących autorów, szukających odpowiedzi na pytanie jak wydać powieść, dobrym rozwiązaniem może być coraz popularniejsze publikowanie w modelu subsydiowanym. Na czym polega takie rozwiązanie? Pisarz korzysta z pomocy wydawnictwa podczas całego procesu wydawniczego powieści, partycypując w jego kosztach. Publikowanie subsydiowane wymaga zainwestowania własnych środków w wydanie książki, ale nie trzeba wkładać tyle czasu i energii w jej techniczne powstanie czy dystrybucję.

Warto zauważyć, że dobre wydawnictwa również w modelu subsydiowanym stosują weryfikację książek, które mają zostać opublikowane, więc nie każdy tekst zostanie zaakceptowany. Wiele takich podmiotów zwraca uwagę nie tylko na walory literackie powieści, ale także jej potencjał marketingowy. To odróżnia uznane wydawnictwa do firm usługowych, oferujących po prostu odpłatne wydanie książki w modelu vanity lub self-publishingowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.