Jak wygląda najlepsza ochrona przeciwsłoneczna? Jak przygotować się na urlop w gorących rejonach Europy?

Kobieta nakłada krem z SPF na plaży

Wybierając się na urlop, należy zwykle spakować nie tylko lekkie ubrania, ale i przygotować się na niepogodę. Nieco inaczej jest, gdy wybieramy się w cieplejsze rejony Europy. Jednak trzeba wtedy zadbać o odpowiednią ochronę UV. Zbyt szybkie opalanie się na heban nie jest zdrowe i opalenizna powinna powstawać stopniowo. Jak zapewnić sobie najlepszą ochronę przeciwsłoneczną?

Czy wybierając filtr SPF 50 można się opalić?

To często zadawane pytanie i choć powinno brzmieć – jak dobrze chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem, to jednak na nie odpowiemy. Owszem, nawet stosując ochronę SPF 50 czy SPF 50+ można się opalić. Jest to proces nie gwałtowny, a stopniowy, zatem zdrowy dla Twojej jasnej skóry. Jeśli masz skórę śniadą, oliwkową, to możesz wybrać nieco niższą ochronę SPF. Najlepiej jednak nie wybierać filtra niższego niż SPF 25. Należy wiedzieć, że choć filtr SPF przedłuża możliwość bezpiecznego przebywania na słońcu w stosunku do wystawiania skóry na słońce bez ochrony, to jednak jedna aplikacja nawet kremu z najwyższym filtrem nie wystarczy. Pewnie wiesz, że trzeba go wklepać w skórę najpóźniej 30 minut przed wyjściem z hotelu. Jednak trzeba stosowany środek wziąć ze sobą i aplikować na skórę co 2 godziny, jeśli przebywa się na zewnątrz dłużej. Jednocześnie należy unikać ekspozycji na słońce gdy temperatura jest ekstremalna, a także pomiędzy 11 a 15. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego musisz ponownie aplikować krem ochronny SPF 50 skoro zwiększa bezpieczny czas ekspozycji 50 krotnie. Zatem po obliczeniach wychodzi jakieś 750 minut. Ale jest to mit, bo testy kremów przeprowadzane są przy ilości 2 mg/cm2, a tyle nigdy się nie stosuje. Stąd konieczne powtarzanie aplikacji.

Jakie powinno być kryterium doboru ochrony przeciwsłonecznej? Co warto wiedzieć o różnicach między filtrami SPF?

Oczywiście należy kierować się typem skóry i karnacją. Na pewno krem czy balsam do skóry tłustej czy problematycznej powinien być lekki i dobrze się wchłaniać, aby nie zatykał porów. Istotne znaczenie ma karnacja. Większość Polaków ma bardzo jasną, dlatego nie powinni stosować mniejszej ochrony niż SPF 30. Warto też wiedzieć, że w zależności od liczby przy skrócie SPF filtr chroni w mniejszym lub większym stopniu przed promieniowaniem UVB. W przypadku SPF 50 jest to 98%, a w przypadku SPF 15 – 93%. Przy SPF poniżej 10 ochrona diametralnie spada i może wynosić nawet 70%, zatem nie należy stosować środków przyspieszających opalanie z niskim filtrem UV. Ponadto niska ochrona UV to nie tylko większe ryzyko czerniaka, ale i szybsze fotostarzenie się skóry.

Jak chronić twarz, głowę i oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Na twarz można zastosować krem ochronny, ale jeśli chce się zrobić makijaż, to warstwa może być zbyt duża i zatykać pory. Może się też okazać, że mimo wyschnięcia kremu przed aplikacją makijażu i tak będzie spływał. Z kolei nałożenie kremu na makijaż skutkować będzie podobnym problemem. Dlatego, gdy masz zamiar stosować makijaż jako ochronę wybierz mgiełkę SPF 50, która chroni tak samo dobrze jak krem, ale jednak nie obciąża dodatkowo skóry. Nie ma też problemu z jej ponowną aplikacją po 2 godzinach i to bez szkody dla makijażu. Możesz zatem, a nawet powinnaś chronić swoją twarz także wtedy, gdy wykonujesz makijaż, a Twój podkład nie gwarantuje odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Nie zapomnij o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV. Pamiętaj by zawsze mieć przy sobie wodę. Przebywaj w cieniu, kiedy to możliwe. Temperatury na południu Europy bywają ekstremalnie wysokie i wtedy najlepiej po prostu przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach i np. zaplanować zwiedzanie muzeów, a nie plażowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.