Jak zaaranżować mieszkanie dla dużej rodziny?

Zaaranżowane mieszkanie dla dużej rodziny

Duża rodzina nie zawsze może liczyć na mieszkanie odpowiadające potrzebom wszystkich jej członków, co oznacza, że nie każdy ma pokój tylko dla siebie. Takie rozwiązanie jest mało realne, dlatego jak się nie ma co się lubi, to się lubi, co się ma. Zatem w dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zaaranżować mieszkanie dla dużej rodziny. Jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzą i jakie meble dobrać, by stworzyć funkcjonalne, ale i eleganckie wnętrze.

Pamiętaj o wykończeniu ścian i podłóg w praktyczny sposób – nie dokładaj sobie pracy

Na pewno trzeba zacząć od odpowiedniego wykończenia ścian i podłóg. Materiały nie powinny być łatwo brudzące, rysujące się czy podatne na uszkodzenia. Nie powinny również nadmiernie absorbować wilgoci. Do tego powierzchnia podłogi powinna być cicha, ale i antypoślizgowa. Z kolei ściany powinny zapewniać wyciszenie pomiędzy pomieszczeniami. W końcu duża rodzina to więcej hałasu. Zatem na podłogach świetnie sprawdzą się panele winylowe. Mają wszystkie wyżej wymienione zalety. A do tego mogą imitować rozmaite struktury, przede wszystkim drewno, ale i powierzchnie kamienne. Panele winylowe można łączyć w taki sposób, że nie potrzebne są fugi, w które to zwykle wnika sporo brudu. Z kolei na ścianach sprawdzą się rozwiązania wyciszające. Tu do wyboru jest kilka. Pierwszym z nich są tapety winylowe. Jeszcze lepiej w roli izolatora sprawdzają się panele korkowe. Ostatecznie można nawet pokusić się o wykończenie tapicerowanymi panelami stosowanymi w studiach nagraniowych. Takie rozwiązanie może pasować na ściankę działową w pokoju nastolatka, który lubi głośno słuchać muzyki, choć na pewno tańszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w słuchawki bezprzewodowe.

Powierzchnie stylowych mebli – matowe czy błyszczące i czy warto wybrać meblościanki?

Warto zająć się meblami. Czy meblościanki dla dużej rodziny się sprawdzą. Na pewno tak, jeśli zapewniają wygodę i praktyczne rozmieszczenie rzeczy. Warto zdecydować się na stylowe meble wiszące. W takim przypadku można wybrać nawet te na wysoki połysk, które w przypadku stojących modułów niekoniecznie będą polecane dla dużej rodziny. W tym przypadku trzeba się bowiem liczyć z tym, że stylowe meble na wysoki połysk mogą być często palcowane przez małe dzieci. Z kolei matowe powierzchnie pod tym względem nie zawsze są lepsze, bowiem czasami i na nich widoczne są zacieki i odciski palców. Zatem przede wszystkim należy kierować się własnymi preferencjami. Pojedyncze moduły sprawdzą się w sypialniach, gdzie najważniejsze jest umieszczenie wygodnych łóżek i szaf gwarantujących pomieszczenie rzeczy rodzeństwa, wszak o osobnych nie może być ty mowy. Stylowe meble takie jak komody i regały, a także szafy z cichym domykiem i szuflady w meblach z pełnym wysuwem będą świetnym rozwiązaniem. Pierwsze udogodnienie zapewni komfort korzystania i przedłuży trwałość mebli, drugie zagwarantuje pełne wykorzystanie szuflad bez trudności w otwieraniu tych wypełnionych po brzegi.

Pokoje dla dzieci i pokój dla rodziców – jaki zrobić podział, by zapewnić wszystkim odrobinę intymności?

Na pewno dużym problemem w mieszkaniu dla dużej rodziny jest zapewnienie każdemu odrobiny intymności. Choć „w kupie siła”, to jednak od czasu do czasu chce się odrobiny samotności i indywidualizmu. W przypadku pokoi dzieci gdzie mieszczą się łóżka po dwóch stronach można pokusić się o parawan, albo zasłonę, czyli umieszczenie listw sufitowych. Prostszym rozwiązaniem mogą być łóżka z baldachimem dla najmłodszych. Prezentują się niczym łóżka piętrowe, ale tak naprawdę to łóżka jednoosobowe, gdzie strefę zabawy można urządzić pod materacem i materiałem osłaniającym łóżko. To rozwiązaniem nie tylko dla dzieci, które boją się ciemności, ale i takich, które chcą mieć odrobinę prywatności. Rodzice na zbytnią intymność liczyć nie mogą jeśli ich sypialnia znajduje się w salonie. Zawsze jednak jeśli pokój jest duży mogą pokusić się o wydzielenie strefy snu, i stworzenie ścianki działowej, która nie będzie przytłaczać, a jednak wydzieli przestrzeń – z luksferów.

Wspólna strefa dla całej rodziny jest bardzo ważna, czyli pamiętaj o stole jadalnianym i wygodnej strefie wypoczynkowej

Na pewno poza własnymi kątami ważna jest również strefa, gdzie spotykają się wszyscy domownicy. W końcu zawsze przychodzi ten moment, że rodzina chce wspólnie spędzić czas, choćby w czasie świąt, ale i przy codziennych posiłkach. Na pewno zatem trzeba zadbać o stylowe meble jadalniane. Sprawdzi się duży, rozkładany stół i krzesła w ilości odpowiadającej liczbie domowników. Strefa wypoczynku także powinna być dostosowana do potrzeb dużej rodziny. Przestronny narożnik ale i otomana czy pufa będą dobrymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.