Jak założyć gabinet dietetyczny?

Kobieta siedzi przy biurku w swoim gabinecie dietetycznym

Rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zdrowego stylu życia, w tym – prawidłowego odżywiania stała się bezpośrednią przyczyną prężnego rozwoju dietetyki. Studia na tym kierunku mogą stanowić podstawę własnej działalności – wykształcenie wyższe gwarantuje bowiem prestiż i wzbudza zaufanie potencjalnych podopiecznych.

Jak założyć gabinet dietetyczny w zgodzie z obowiązującymi wymogami formalnymi?

Prywatny gabinet dietetyczny – wykształcenie

Właścicielem gabinetu dietetycznego może zostać każdy, niemniej, brak wykształcenia kierunkowego będzie wiązał się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanego pracownika. Jeśli chcesz samodzielnie prowadzić działalność, warto rozważyć ukończenie kierunku Dietetyka (studia) – tym bardziej że wyższe wykształcenie kierunkowe otwiera dodatkowe ścieżki kariery, w tym umożliwia podjęcie pracy w instytucjach publicznych.

Lokalizacja gabinetu a zyski

Mimo prężnego rozwoju branży dietetycznej, duże znaczenie dla powodzenia działalności ma lokalizacja gabinetu i dlatego powinna być uzależniona od preferowanej specjalizacji. Dietetykom klinicznym, zajmującym się profilaktyką i leczeniem żywieniowym chorób, poleca się prowadzenie gabinetu w budynku należącym do przychodni medycznej, w klubach fitness i przy siłowniach powinni zaś prowadzić działalność ci, którzy proponują pomoc w osiągnięciu i utrzymaniu wymarzonej sylwetki.

Obniżenie kosztów – działalność w domu i działalność online

Prowadzenie gabinetu dietetycznego w innej placówce może okazać się bardzo kosztowne. Chcąc obniżyć wydatki związane z działalnością, możesz wykorzystać wolne pomieszczenie w domu lub mieszkaniu, lub uruchomić poradnictwo online.

Wyposażenie gabinetu dietetycznego

Wiedza zgromadzona w trakcie studiów na kierunku Dietetyka nie oznacza powodzenia w zawodzie. Osiągnięcie wysokiego standardu opieki żywieniowej zapewni pomiar parametrów zdrowotnych, możliwy do uzyskania za pomocą profesjonalnego sprzętu. Wyposażenie gabinetu dietetycznego powinno zawierać ciśnieniomierz, wagę do pomiaru masy ciała, kalipter (czyli fałdomierz), glukometr, miarkę krawiecką i miarkę do pomiaru wzrostu. 

Rejestracja gabinetu dietetycznego

Decydując się na otwarcie prywatnego gabinetu dietetycznego, powinieneś w odpowiednim momencie zarejestrować działalność, składając wniosek o wpis do CEIDG. Dokument wypełnisz online, logując się za pomocą profilu zaufanego na platformie e-PUAP lub z użyciem elektronicznego podpisu kwalifikowanego, możesz także złożyć go osobiście, w siedzibie gminy. Wybierając kategorię działalności gospodarczej wg klasyfikacji PKD, wybierz kod 86.90 E.: „Pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowana”. Pozostałe kwestie, związane ze zgłoszeniem Ciebie jako płatnika składek ZUS i wybór formy opodatkowania warto omówić i ustalić bezpośrednio z biurem rachunkowym, obsługującym prowadzoną przez Ciebie działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.