Jak zaplanować domowy budżet mając dzieci?

Kobieta liczy domowy budżet

Pojawienie się w domu dzieci to punkt zwrotny w życiu całej rodziny — to nie tylko zupełnie nowe doświadczenia i dużo radości, ale też nowe obowiązki, a także kolejne wydatki, które należy uwzględnić w swoim budżecie. Jak zapanować nad swoimi finansami, kiedy lista zakupów nagle się wydłuża, a my nie mamy dodatkowego źródła dochodu? Niezależnie od tego czy mieszkamy w Polsce, czy w Wielkiej Brytanii, pokrycie kosztów utrzymania większej liczby osób, mając do dyspozycji taką samą kwotę, może być skomplikowanym zadaniem. Gdzie możemy szukać oszczędności? O czym warto pamiętać, planując budżet dla rodziny z dziećmi?

Stwórz plan miesięcznych wydatków

W kontrolowaniu stanu swoich finansów bardzo pomaga wiedza na temat tego ile i na co dokładnie wydajemy. Przynajmniej część naszych wydatków to mniej więcej stałe i regularne opłaty, na które mogą składać się na przykład należności za posiadane abonamenty, polisy ubezpieczeniowe czy rachunki. Warto określić też maksymalną kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na zakupy spożywcze i artykuły higieniczne. W ten sposób, planując miesięczny budżet, łatwo wydzielimy w nim środki na niezbędne potrzeby i dowiemy się, ile pieniędzy zostanie w naszym portfelu po ich pokryciu. Dopiero kiedy w prognozowanych wydatkach zabezpieczymy najistotniejsze potrzeby życiowe, naszą uwagę możemy przenieść na kategorie związane z przyjemnościami czy rozrywką.

Przygotuj się na sezonowe wydatki

Dzieciństwo, szczególnie pierwsze lata życia, to okres ciągłego poznawania świata i rozwoju. W efekcie potrzeby maluchów potrafią zmieniać się bardzo szybko, co może znacznie odbić się na domowym budżecie. Początkowy koszt wyprawki dla malucha to dopiero początek wydatków. Ubranka dla noworodka będą kompletnie nieprzydatne już po kilku miesiącach, z łóżeczka niemowlęcego dziecko wyrośnie w ciągu kilku lat, a wózek będzie wymagał wymiany, kiedy tylko dziecko zacznie samodzielnie siadać. Do tego dochodzą zakupy sezonowe, czyli przede wszystkim wymiana ubrań na te lepiej odpowiadające aktualnej porze roku — w ciągu roku kilkulatek może sporo urosnąć, dlatego najlepiej przygotować się na konieczność zakupienia nowej garderoby, bo ubrania z poprzedniego roku najprawdopodobniej nie będą już pasować, skompletowanie wyprawki szkolnej czy znalezienie prezentów świątecznych lub urodzinowych.

Większe zakupy warto planować z wyprzedzeniem, a w miarę możliwości rozkładać je w czasie. Świetnym pomysłem jest też regularne odkładanie w ciągu roku określonych kwot na ten cel. Dzięki temu nie będziemy musieli obciążać swojego konta jednorazowym dużym wydatkiem, mając do dyspozycji zgromadzone wcześniej środki.

Zadbaj o przyszłość

Jedną ze spraw, które nieustannie zajmują myśli każdego rodzica, jest przyszłość i bezpieczeństwo ich dzieci. Wszyscy chcemy, by nasze pociechy były zdrowe i szczęśliwe, oraz były w stanie spełniać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym po osiągnięciu pełnoletności. Troska, zapewniona opieka i wspólnie spędzony czas są oczywiście bezcenne, jednak chcąc zapewnić dzieciom możliwie jak najlepszy start, często decydujemy się również na rozwiązania, które generują dodatkowe koszty i powinny zostać uwzględnione w budżecie, by nie zachwiały stabilnością domowych finansów. Mogą być to rzeczy stosunkowo niewielkie, jak zabawki sensoryczne dla maluchów, zajęcia pozaszkolne, kursy językowe, ale nawet wystrój wnętrz można zaplanować w sposób zachęcający do rozwoju i kreatywności.

Skupiając się na możliwościach, nie powinniśmy zapominać jednak również o zagrożeniach. Problemy zdrowotne, wypadki i inne nieprzewidziane sytuacje mogą przytrafić się nam w najmniej oczekiwanych momentach i wprowadzić w życie naszej rodziny sporo zamieszania. Jak zabezpieczyć się przed czymś, czego nie można przewidzieć? Tu z pomocą przychodzą polisy ubezpieczeniowe, które mogą obejmować ochronę na wypadek choroby, utraty źródła dochodu, ubezpieczenie turystyczne czy na życie, które zapewni naszym dzieciom wsparcie finansowe, kiedy nas zabraknie. Inwestując w dopasowane i korzystne ubezpieczenie w UK, zyskujesz komfort i pewność, że w kryzysowej sytuacji otrzymasz potrzebną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.