Jak zapobiegać napięciowym bólom głowy?

Kobieta zmaga się z na[ięciowym bólem głowy

Profilaktyka napięciowych bólów głowy wymaga wielotorowego działania i zidentyfikowania tzw. aktywatorów bólu. Napięciowy ból głowy może być na tyle intensywny, że skutecznie uniemożliwi nam wykonywanie codziennych czynności i obowiązków. Można go łagodzić, stosując leki dostępne bez recepty.

Czym jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy bardzo często określany jest także jako nerwoból, ponieważ pojawia się właśnie na tle nerwowym. Jego napady mogą trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku dni. W tym czasie cierpiąca na te dolegliwości osoba czuje pulsowanie, opisywane również jako uczucie ucisku w głowie. Często też dolegliwość jest rozpierająca. Ataki mają zwykle łagodny lub lekki przebieg, ale jeśli trwają przez wiele godzin, skutecznie mogą zaburzyć codzienny tryb życia. Osłabiają ogólne samopoczucie i kondycję psychofizyczną.

Napięciowy ból głowy zwykle rozpoczyna się od bólu i sztywnienia karku, a następnie rozchodzi się na całą głowę. Ucisk odczuwany jest po obu stronach i bardzo rzadko lokalizuje się tylko w jednej części głowy lub jedynie z tyłu.

Co na napięciowy ból głowy?

W doraźnym leczeniu napięciowego bólu głowy bardzo dobrze sprawdzają się preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W składzie leków NLPZ substancją czynną może być ketoprofen, który skutecznie niweluje lekki i umiarkowany ból. Niezależnie jednak od tego, który środek wybierzemy, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką.

Jeśli umiemy rozpoznać objawy poprzedzające atak, warto odejść od komputera i wykonywanych obowiązków, przewietrzyć się i odpocząć, zajmując się czymś przyjemnym, np. ulubioną lekturą czy słuchaniem relaksującej muzyki. Ryzyko wystąpienia napadu zmniejszy też masaż karku i chłodne okłady. Nie należy w tych momentach zapominać o właściwym nawodnieniu, ponieważ ból głowy często jest wynikiem odwodnienia.

W terapii napięciowych bóli głowy najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli zapobieganie nawrotom. Dolegliwości tego typu często występują przy nerwicach oraz innych problemach wynikających z nadmiernego stresu i przemęczenia. Techniki radzenia sobie ze stresem, umiejętność efektywnego odpoczywania i higiena pracy są najlepszą metodą na zmniejszenie ryzyka nawrotów. W wielu przypadkach bólu nie da się całkowicie wyeliminować, ale można znacznie ograniczyć jego wpływ na nasze funkcjonowanie. Przy zaawansowanych przypadkach nerwicy lub innych chorób o podłożu psychicznym konieczne jest wsparcie i leczenie pod kontrolą specjalisty.

W profilaktyce ważna jest także dbałość o siebie i wypełnienie czasu wolnego aktywnością, która pozwoli zapomnieć na chwilę o problemach. Spacery i rekreacja ruchowa poprawiają kondycję i wzmacniają mięśnie, w dodatku na świeżym powietrzu lepiej natleniamy organizm. Udowodniono też, że ćwiczenia zwiększają poziom wydzielanych endorfin, określanych jako hormony szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.