Jak zbudować imperium, czyli krótka historia LEGO® Star Wars

LEGO® to gigant, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Niemal stuletnia historia oraz bogate doświadczenie decydują o tym, że w obecnie duńska marka jest bodaj najpopularniejszym producentem zabawek na świecie.

Swój sukces zawdzięcza ona między innymi współpracom z innymi potentatami rozrywkowymi, takimi jak Disney czy Warner Bros. Od wielu lat LEGO® wypuszcza na rynek zestawy projektowane na podstawie największych kinowych widowisk, a ostatnio również produkuje filmy na bazie własnych zabawek. Jednym z najdoskonalszych owoców takiej współpracy są serie LEGO® Star Wars. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych zestawach!

Nowa nadzieja LEGO®

Debiut serii LEGO® Star Wars miał miejsce w 1999 roku. Na pierwszy ogień poszły klockowe „adaptacje” oryginalnej trylogii „Gwiezdnych Wojen” z lat 1977 – 1983, choć pojawiły się one z okazji premiery jej prequelu – „Mrocznego Widma”. Niedługo później ukazały się więc także zestawy na bazie „nowej trylogii”.

Imperium rośnie w siłę

Początkowo współpraca pomiędzy LEGO® a Lucasfilms Ltd. licencjonowana była na okres pomiędzy 1999 a 2008 rokiem. Marki zdecydowały się jednak przedłużyć kooperację, najpierw do roku 2011, później 2016, aż w końcu do 2022. Nic dziwnego – obie miały w tym okresie prawdziwie imperialne zapędy. Razem odniosły ogromny sukces. Popularność filmów i seriali ze świata „Star Wars” napędzała sprzedaż zestawów klocków, a one z kolei z powodzeniem reklamowały kolejne odsłony przygód Skywalkerów.

Przebudzenie mocy Disneya

Jeszcze większego rozpędu nabrała współpraca LEGO® z marką Star Wars, kiedy studio Lucasfilm zostało wykupione przez The Walt Disney Company. Jak wiadomo, filmowy gigant zdecydował się kontynuować historię opowiedzianą do tej pory przez George’a Lucasa, wkupując się w łaski jednych fanów, rozdrażniając innych, ale niewątpliwie odnosząc kasowy sukces. LEGO® tylko na tym zyskało – w sklepach pojawiły się kolejne zestawy ze świata „Gwiezdnych Wojen”.

Moc jest w LEGO® silna

Warto pamiętać, że na klockach współpraca LEGO® z Lucasfilm i Disneyem wcale się nie kończy. Na rynek trafiły przecież także gry z serii LEGO®: Star Wars, a w telewizji pojawiły się produkowane wspólnie seriale oraz filmy. Trudno zliczyć wszystkie tytuły, które narodziły się z tej kooperacji, ale spróbujmy. W zbiorowej świadomości zapisały się przede wszystkim gry wideo ze świata „Gwiezdnych Wojen”. W charakterystycznej konwencji wypuszczono aż sześć produkcji na przestrzeni 15 lat – od 2005 do 2020 roku. Warto pamiętać, że zostały one przewidziane na różne platformy i konsole. Jeśli chodzi natomiast o filmy, współpraca marek LEGO® oraz Star Wars zaowocowała między innymi trzema krótkometrażowymi animacjami, dwiema odsłonami telewizyjnymi oraz kilkoma serialami, z których największą popularność zdobyły „Kroniki Yody”.

 

Jakby powiedział to właśnie mistrz Yoda: „Jeśli prezentu dla dziecka poszukujesz, zabawki z serii LEGO® Star Wars mu wręcz. Nieograniczoną wyobraźnię one w nim rozwiną i koordynację między okiem a ręką wypracują. W dzieciach, które LEGO® Star Wars się bawią, silna jest moc!”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.