Jak zdrowo się odżywiać mając jelito drażliwe?

Zdrowe odżywianie przy problemach z jelitem drażliwym

Jak pokazują badania około 10% populacji w Polsce zmaga się z jelitem drażliwym. Trzeba przyznać, że niektóre formy tej choroby rzeczywiście potrafią uprzykrzyć życie. W końcu mogą po posiłkach pojawiać się bóle brzucha, często silne, ale też wzdęcia. Czasami zespołowi jelita drażliwego towarzyszy biegunka, a czasem zaparcia. Bywają też formy mieszane. Tak naprawdę nadal nie znaleziono leku na tę chorobę i często likwiduje się tylko dolegliwości. Na pewno bardzo skutecznym sposobem jest odpowiednia dieta. Tutaj pojawia się więc uzasadnione pytanie: jak zdrowo się odżywiać, mając jelito drażliwe?

Obserwuj organizm

Niestety w przypadku jelita drażliwego nie ma jednej skutecznej diety, która rzeczywiście w każdym przypadku działałaby rewelacyjnie. Wręcz przeciwnie każdy chory może mieć nie tylko inne symptomy, ale też inne składników mogą powodować nasilenie objawów. Na pewno nim wprowadzi się odpowiednią dietę, człowiek popełni wiele błędów. W żadnym przypadku nie można liczyć, że dolegliwości same znikną, bo zapewne nie znikną, choć ta choroba nadal jest nie do końca zbadana i zwyczajnie człowiek może mieć okresy wyciszenia. Jeżeli i Wy zmagacie się z jelitem drażliwym, pamiętajcie, aby rzeczywiście regularnie obserwować reakcje organizmu na poszczególne posiłki. Warto prowadzić sobie dziennik, jaka była reakcja Waszego organizmu na dane danie, ale też napój. Na szczęście są także ogólne założenia, zatem czas najwyższy je poznać.

Jaka powinna być dieta w przypadku jelita drażliwego?

Cóż, jedno jest pewne: dieta powinna być lekkostrawna, ale też wartościowa. W codziennym menu musi znaleźć się odpowiednia porcja błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, ale też ją usprawnia. Jeżeli Wasze dolegliwości to głównie biegunka, to pamiętajcie, aby nie przekraczać dziennej zalecanej dawki błonnika, która wynosi od 20 do 40 g. Należy wykluczyć z diety jedzenie śmieciowe, ale też produkty przetworzone. Nie powinno się jeść dań smażonych na głębokim tłuszczu. Duże znaczenie ma także jakość produktów, które spożywacie. Otóż powinny być one maksymalnie naturalne. Do tego należy zrezygnować z picia mleka krowiego. Jeżeli nie wyobrażacie sobie dnia bez latte, to postawcie na mleko roślinne. Możecie wybrać mleko owsiane lub migdałowe. Jedzcie dużo warzyw, bo są zdrowe i zapobiegają niedoborom. Absolutnie zabronione jest spożywanie tłustego mięsa, zatem wszelkie golonka, karczki czy też steki idą w odstawkę. Za to do menu wchodzi mięso z królika czy filet z indyka. Można wprowadzić także ryby morskie. Jeżeli nie macie zbyt dużo czasu na gotowanie, to nic nie sto na przeszkodzie, by ułatwić sobie życie. Wystarczy tylko postawić na catering dietetyczny. Gwarantujemy, że dania przygotowywane są na bazie najlepszej jakości składników. Dodatkowo także są smaczne i lekkostrawne. Wbrew pozorom cena cateringu dietetycznego wcale nie jest wysoka. Czas się o tym przekonać.

Mniej stresu jest niezbędne

W wielu przypadkach nadmiar stresu prowadzi do zwiększenia objawów choroby. Dlatego też należy wprowadzić zasady, które sprawią, iż się odstresujecie. Warto zastanowić się, co jest największym źródłem Waszego stresu. Gdy uświadomicie sobie, co nim jest, możecie podjąć działania, które rzeczywiście pozwolą Wam sobie z nim radzić. Warto stawiać na naturalne metody. Bardzo dobrze sprawdza się ruch. Warto ćwiczyć nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale też psychicznego. Każdego dnia powinniście zrobić coś, co sprawi Wam przyjemność. Możecie słuchać relaksacyjnej muzyki, czytać książki czy wybrać się na basen. Każda forma rozrywki, która jest dla Was przyjemna jest zalecana.

Koniec z używkami

Nawet mała ilość alkoholu jest szkodliwa, zatem nawet lampka wina do obiadu może zaszkodzić. Dlatego też absolutnie nie należy pić alkoholu. Swoją drogą rzeczywiście może on prowadzić do zaostrzenia objawów choroby. Trzeba też bezwzględnie zrezygnować z palenia papierosów czy też e-papierosów. Za to do diety wprowadźcie probiotyki. Możecie je zakupić w aptece, ale też wybrać naturalny probiotyk, jakim jest choćby kefir.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.