Jak zmienić lampki kontrolne w lusterkach?

Zmienione lampki kontrolne w lusterkach

Część samochodów jest wyposażona w dodatkowy kierunkowskaz na lusterku. W nowszych samochodach najczęściej zamontowane są w nim diody LED.

Lampki kontrolne w lusterkach

Ten rodzaj źródła światła charakteryzuje się rekordową wręcz żywotnością. Biorąc dodatkowo pod uwagę to, że kierunkowskazy są używane tylko przez niewielką część jazdy, okazuje się, że taka dioda jest w stanie niezawodnie działać przez całe lata. W związku z tym projektanci samochodów nie poświęcają zwykle zbyt wiele czasu na to, aby zaprojektować wygodny sposób na wymianę owych diod.

Dlatego wielu kierowców chcących wymienić diodę kierunkowskaz na lusterku często staje przed trudną do pokonania przeszkodą. Dzieje się tak, ponieważ patrząc z każdej strony na lusterko i obudowę kierunkowskazu, nie widzą nigdzie żadnych śrubek czy zatrzasków.

Okazuje się, że projektanci dużej części samochodów podeszli do tej kwestii stosunkowo fantazyjnie. Większość z nich uznała, że nie warto szpecić karoserię samochodu otworami pozwalającymi na łatwą wymianę żarówki w kierunkowskazie samochodu i że trzeba ją w jakiś sposób ukryć. Większość z nich doszła do wspólnego wniosku, że mocowania pokrywy kierunkowskazów w lusterku warto ukryć pod szkłem lusterka.

Aby więc dostać się do diod zasilających kierunkowskazy w lusterkach, trzeba najpierw usunąć szkło lusterka. Najczęściej robi się to poprzez ustawienie lusterka w pozycji maksymalnie opuszczonej, a następnie przy pomocy śrubokręta wypycha się szkło z plastikowych mocowań.

Jest to zadanie mocno precyzyjne i ryzykowne. Dlatego trzeba do niego podejść z maksymalną dozą uwagi i ostrożności. Przyłożenie zbyt dużej siły może skutkować zerwaniem plastikowych mocowań lub zbiciem szkła. W związku z tym do wymiany tego elementu trzeba się maksymalnie dobrze przygotować lub zlecić wykonanie tej czynności specjalistą.

Po zdemontowaniu szkła reszta wymiany nie powinna już sprawić trudności większości domowych mechaników. W zależności od modelu można już przejść do wymiany elementów świecących lub wcześniej zdemontować inne elementy, które mogą utrudniać dostęp do diod.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.