Jak zmienić sposób myślenia na bardziej pozytywny? Mentalność a twoje szczęście

Zmiana myślenia na bardziej pozytywne

Artykuł partnera.

W życiu każdego z nas są rzeczy, których nie możemy zmienić. Na co dzień spotykamy się z różnymi wyzwaniami i problemami. Nasze wychowanie, środowisko i doświadczenia z przeszłości ukształtowały to, kim jesteśmy i jak działamy. Choć nie na wszystko mamy wpływ, możemy kontrolować swój sposób myślenia. Co więcej, zmiana nastawienia to pierwszy krok do zmiany rzeczywistości. Chcesz myśleć bardziej pozytywnie i wyzbyć się szkodliwych nawyków mentalnych? Oto kilka podpowiedzi, które ci w tym pomogą!

Nawyki myślowe – jak wpływają na twoje życie?

Większości z nas nawyki kojarzą się przede wszystkim z określonymi czynnościami, takimi jak palenie papierosów, codzienne wstawanie o tej samej godzinie czy uprawianie sportu. Jednak spora część nawyków odbywa się wyłącznie w naszym umyśle. Czym tak właściwie są nawyki myślowe? Można powiedzieć, że to głęboko utrwalony sposób myślenia, który ukształtował się pod wpływem wydarzeń z przeszłości, osobistych przekonań oraz innych ludzi. Z czasem pewne modele myślowe stają się automatyczne i pojawiają się zawsze w reakcji na daną sytuację. Oto prosty przykład. Osoba, która w dzieciństwie często słyszała, że nie potrafi nic wykonać dobrze lub miała wrażenie, że nigdy nie zadowoli swoich rodziców, może w dorosłym życiu rezygnować z podejmowania pewnych działań. Wszystko dlatego, że wewnętrzny głos mówi jej: „Nie uda ci się”. Zazwyczaj nie uświadamiamy sobie wszystkich nawyków myślowych, które rządzą naszym postrzeganiem rzeczywistości i postępowaniem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że mentalność można zmienić. Aby jednak to zrobić, trzeba uznać wpływ nawyków myślowych na nasze życie i odkryć te, które są destrukcyjne.

Obserwuj siebie, by zmienić mentalność

Zastanawiasz się, jak zmienić sposób myślenia? Niezbędna jest dokładna obserwacja swojego wnętrza, czyli wsłuchanie się w swój wewnętrzny dialog. Jakie schematy zauważasz w swojej głowie? Gdy już dostrzeżesz negatywne nawyki myślowe, spisz je na kartce. Łatwiej będzie ci to zrobić, gdy staniesz się uważny na własne uczucia. Kiedy poczujesz daną emocję, zapytaj siebie, jaka myśl ją wywołała. Następnie sformułuj ją w jedno, krótkie zdanie. Ubranie w słowa bolesnych myśli nie jest łatwe. Warto jednak zdobyć się na ten wysiłek. Samo powtarzanie sobie, że zaczniesz myśleć bardziej pozytywnie, niewiele pomoże. Efektów nie przyniosą także puste afirmacje, co do prawdziwości których wcale nie jesteś przekonany. Prawdziwa zmiana wymaga przebudowania „fundamentów”, czyli mocno zakorzenionych wzorców myślowych.

Jak myśleć bardziej pozytywnie?

Kiedy zdefiniujesz swoje szkodliwe nawyki myślowe, możesz przejść do ich przemiany. Chodzi nie tylko o to, by pozbyć się z umysłu destrukcyjnych modeli mentalnych, ale też zastąpić je bardziej pozytywnymi. Jak to zrobić? Spróbuj podyskutować z myślami, które mają na ciebie negatywny wpływ. Podważaj, kwestionuj, szukaj argumentów oraz weryfikuj to, co już wiesz i co do ciebie dociera z zewnątrz. Konieczna jest otwartość na inne poglądy i zmiana perspektywy. Korzystaj z różnych źródeł, które pomogą ci poznać tajniki umysłu i zrozumieć schematy kierujące twoim postępowaniem. Wiele praktycznych materiałów z tego zakresu znajdziesz na stronie artofbrain.pl. Każdy negatywny nawyk myślowy staraj się zastąpić pozytywnym. Na przykład zamiast myślenia typu: „Jestem do niczego, nic mi się nie udaje”, staraj się być świadomy swoich mocnych i słabych stron, a także sukcesów i porażek. Szukaj argumentów przemawiających za nowym, bardziej pozytywnym sposobem myślenia. Przekonasz się, że możesz być szczęśliwszy i spokojniejszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.