Jak zmotywować ucznia i go zachęcić do zdobywania wiedzy, gdy można nauczać go tylko zdalnie?

nauka zdalna

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce nie wygląda ciekawie, dlatego też wprowadzane są coraz większe obostrzenia, choć wielu osobom się to nie podoba. Ale tak naprawę warto pamiętać, że obostrzenia nie są po to, aby robić komukolwiek na złość, lecz po to, aby pokonać koronawirusa, który obecnie jest w natarciu. Oczywiście obostrzenia nie ominęły także szkolnictwa i aktualnie wprowadzane jest nauczanie online od klasy czwartej. Tutaj pojawia się zasadniczy problem i dotyczy on motywacji, zatem czy można w ogóle zmotywować dzieci do nauki, jeżeli uczy się je „przez komputer”?

Wymagania są ważne

Nie będziemy Was oszukiwać nauczanie zdalne nie jest łatwe, owszem siedzi się w domu i mówi do mikrofonu, ale na tym zalety się kończą. Sytuacja wygląda zdecydowanie gorzej z frekwencją, wszak jakoś niespecjalnie uczniowie są chętni do uczestnictwa w takich lekcjach, a do aktywnego uczestnictwa już zupełnie. Zatem w rezultacie tego nauczyciel mówi sam do siebie, a i nauczycielom często brak jest motywacji, ale i samozaparcia. Ale tutaj nie ma już możliwości popełniania dalszych błędów, bo dzieciaki mają naprawdę duże zaległości, które niestety ciągle się powiększają, a przecież po tym jak skończy się pandemia nie będzie czasu na ich nadrabianie, lecz będzie trzeba dalej prowadzić lekcje, a to z kolei będzie wzmagać kolejne zaległości. Na szczęście można jeszcze wszystko nadrobić, ale pod warunkiem, że Wasza praca będzie intensywna, a wymagania duże. Zatem, aby nadrobić zaległości czas zacząć wymagać od uczniów i tutaj nie można iść na żadne kompromisy. Wymagania muszą dotyczyć obecności, rozwiązywania zadań, ale i aktywnego uczestnictwa w zajęciach.

Motywacja rzecz ważna – wybierz najlepszą metodę?

Każdy uczeń jest inny, ale bądźmy szczerzy nie ma się czasu na ocenianie każdego z osobna, zatem należy sugerować się większością, bądź wybrać jeden rodzaj motywacji. Możecie motywować poprzez pozytywne bodźce, czyli nagrody, a nagrodami są oceny, a gdy dziecko nie wykona zadania otrzymuje minusa. Oczywiście możecie też wybrać surową sprawiedliwość, czyli „motywuję, ale i oczekuję”, a gdy oczekiwania nie są spełnione, czy zadanie nie jest wykonane, to ocena jest tylko jedna i jest to oczywiście jedynka. Motywować uczniów trzeba, ale zachęcać do nauki także. Można rzeczywiście to robić na różne sposoby, wszak zawsze można spróbować pogadanek motywacyjnych. Jednak nie zawsze one przynoszą należyty skutek. Trzeba przyznać, że ciężko jest motywować nauczając w domu i nie mające tak naprawdę realnego wpływu na ucznia, który w razie krytyki może zwyczajnie wyłączyć kamerkę, co wbrew pozorom zdarza się często. Nauka zdalna w szkole czy we własnym domu jest trudna i nie zawsze przynosi profity.

Czy motywacja działa?

Chcielibyśmy powiedzieć, że motywacja działa, ale wszystko zależy od danej jednostki. Są uczniowie, na których słowna pochwała działa bardzo dobrze i motywuje ich do dalszego starania. Są słabsi uczniowie, którzy osiągają lepsze wyniki, gdy czują się docenieni. Ale są i tacy, na których żadna pochwała, żadna rozmowa motywacyjna czy nawet zła ocena nie działają. Czy można coś z tym zrobić? Zasadniczo możecie się starać, ale nawet najlepsze starania się nie sprawdzą, jeżeli uczeń nie będzie tego chcieć.

Wymagaj, wymagaj i jeszcze raz wymagaj

Nawet jeżeli motywacja nie działa, a ta w wersji online działa jeszcze mniej, to nie oznacza, że macie się poddać. Nadal trzeba wymagać i wymagania muszą być duże. Wtedy Wy poczujecie się lepiej, bo będziecie wiedzieć, że dobrze wykonaliście swoją pracę. Waszym zadaniem jest nauczanie i zachęcanie, ale i sprawdzanie postępów i tego musicie się trzymać. Oczywiście uczenie zdalnie nie jest tym samym, co prowadzenie zajęć w szkole, lecz trzeba przygotować się najlepiej jak się da to takiej formy nauki, bo przez najbliższy minimum miesiąc nic się nie zmieni, a pandemia może potrwać zdecydowanie dłużej.

Motywowanie nie jest łatwe, ale trzeba próbować i starać się bardzo, wszak każda dobra ocena ucznia oznacza, że dobrze wypełniacie swoją pracę. Wszak w pracy nauczyciela ponad wszelką wątpliwość liczą się efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.