Jaką protezę zębową wybrać? Czym się kierować w wyborze?

Kobieta ogląda w lustrze swoją proteze zębową

Artykuł partnera.

Protezy zębowe dzieli się ze względu na sposób zakładania, wielkość czy materiały – kryteriów jest kilka, a wybór jest zawężony przez lekarza w gabinecie stomatologicznym. To dentysta przedstawia rozwiązania, które mogłyby przynieść najlepszy efekt, ale pacjent zawsze ma pewien wybór.

Jakie są rodzaje protez zębowych: przegląd wybranych możliwości

Lista uzupełnień protetycznych jest bardzo długa, a poszczególne protezy różnią się między sobą budową oraz zastosowaniami.

  • Uzupełnienia stałe: są zakładane i zdejmowane tylko i wyłącznie przez dentystę. Zwykle stosuje się je na przykład w przypadku bezzębia lub upośledzenia żucia pokarmu w znacznym stopniu. Do tej grupy zaliczają się korony, mosty, wkłady koronowo – korzeniowe, ale też nowoczesne implanty.
  • Protezy ruchome, do których zalicza się protezy akrylowe częściowe, „sztuczne zęby” na całe łuki zębowe i inne rozwiązania, które można w dowolnym momencie zdjąć lub założyć.
  • Protezy akrylowe są tanie, ale bywają kruche. Stosuje się je w przypadku utraty zębów jako częściowe lub kompletne uzupełnienie uzębienia.
  • Protezy nylonowe to trwalszy odpowiednik protezy zębowej z akrylu, który jednak wymienia się często ze względu na postępujące odbarwienia. Są w miarę lekkie i wygodne, ale w odróżnieniu od protez akrylowych wymagają co najmniej trzech zdrowych zębów do osadzenia.
  • Proteza szkieletowa na podbudowie metalowej pozwala na uzupełnienie ubytków w obrębie jamy ustnej i stanowi jedno z najwygodniejszych spośród klasycznych rozwiązań.

W przypadku każdego pacjenta stomatolog i protetyk mogą zasugerować kilka różnych rozwiązań
– dziś to tym ważniejsze, że pojawiają się nie tylko nowe typy protez, ale też rozwiązania techniczne, które zdecydowanie wpływają na skuteczność starszych technik uzupełnień.

Czym się kierować przy wyborze protezy zębowej?

  • Kluczowymi czynnikami jest rozległość ubytków. Inne protezy stosuje się przy całkowitym bezzębiu, a inne, jeśli w jamie ustnej znajdują się zdrowe zęby, na których można na przykład założyć protezy overdenture.
  • Komfort pacjenta też jest ważnym czynnikiem. Zarówno wśród protez ruchomych, jak i stałych, oferowane są rozwiązania różniące się poziomem wywoływanego dyskomfortu. Często pacjenci uznają, że ruchoma proteza zębowa będzie wygodniejsza od stałej, ponieważ można ją wyjąć. Jednak stała proteza zębowa w wielu przypadkach może powodować mniejszy dyskomfort, ponieważ równomiernie rozkłada nacisk na dziąsła.
  • Wybierając protezy, trzeba zwrócić uwagę na trwałość poszczególnych rozwiązań. Niekiedy droższe modele protez wytrzymują kilka lat dłużej niż tańsze, pozwalając jednocześnie na gryzienie twardszego pokarmu bez ryzyka ukruszenia wypełnień. Chcąc korzystać z tych udogodnień, warto zdecydować się na protezę najwyższej klasy.
  • Istotna jest nie tylko cena protezy, ale też koszt przygotowania. To, ile kosztuje proteza zębowa to jedno, ale u niektórych pacjentów i do niektórych typów protez trzeba wcześniej przygotować na przykład odpowiednie filary poprzez wstawienie implantów. Konieczne jest też wyleczenie pozostałych zębów, więc sumaryczny koszt często jest wyższy niż sama cena protezy.

Rzadko dochodzi do sytuacji, w której dentysta stwierdza, że u danego pacjenta sensownym rozwiązaniem jest tylko jeden typ protezy. Oczywiście – stomatolog z doświadczeniem wskaże rozwiązanie optymalne, natomiast często warto zapytać o alternatywne, które będą pod pewnymi względami gorsze, ale mogą mieć inne zalety w stosunku do proponowanej opcji.

Odzyskaj swój uśmiech!

Umów się na wizytę w centrum stomatologicznym HCentrum Jasińscy. Znajdziesz się pod opieką najlepszych stomatologów i protetyków, którzy pracują z protezami wszystkich typów i zawsze będą w stanie zaproponować najlepsze metody wstawienia sztucznych zębów – pojedynczych lub kompletnych protez. Pamiętaj, że nawet jeśli wybierzesz słabszą protezę, to jeśli będzie ona doskonale dopasowana i dobrze założona, przyniesie większy komfort niż proteza wyższej klasy, ale słabo dopasowana. Umów się na wizytę i razem znajdźmy sposób na odzyskanie Twojego uśmiechu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.