Jaki jest układ nerwowy

Neurony

Układ nerwowy składa się z komórek nerwowych połączonych w sieć otaczającą cały organizm. Odbierają sygnały ze świata zewnętrznego i przekazują do mózgu. Następnie wysyłana jest reakcja odpowiadająca. Dzieje się to w ułamku sekundy dlatego możemy szybko zamknąć powiekę przed wpadającym do oka pyłkiem.

Neuron

Podstawową komórką budującą układ nerwowy jest neuron. Wyspecjalizowany w przesyłaniu informacji w postaci impulsów elektrycznych do mózgu. Wyróżniamy ponad 200 rodzajów komórek nerwowych, różniących się kształtem funkcją i czy składem chemicznym. Neuron składa się z ciała komórki z wypustkami zwanymi dendrytami wydłużonej końcówki przewodzącej impuls (akson) oraz synapsy czyli końcowego rozgałęzienia. Dendryt poprzedniej komórki łączy się z synapsami kolejnej.

Funkcja

Podstawową funkcją komórek nerwowych jest przesyłanie impulsów do mózgu. Dendryty to są te części komórki nerwowej, które odbierają wygnał i przekazują go aksonem i poprzez synapsy wyżej. Przekaz działa tylko w jednym kierunku jest to określanie mianem prawa jednokierunkowego przewodzenia. Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje neuronów, czuciowe wyspecjalizowane na odbieranie bodźców, ruchowe stymulujące komórki do reakcji oraz interneurony czyli przekazujące informację.

Bariera krew-mózg

Całą sieć komórek nerwowych w mózgu otacza jeszcze liczniejsza warstwa komórek glejowych. Pełnią funkcję ochronną dla neuronów. Ponadto usuwają odpady takie jak uszkodzone i martwe komórki w tym nerwowe. Wyłapują substancje chemiczne mogące uszkodzić delikatne struktury neuronów. Ponadto tworzą tzw. osłonkę mielinową. Jest to tłusta substancja, która zwiększa prędkość przechodzenia sygnałów. Tworzy też barierę krew-mózg, która chroni delikatne komórki neuronowe przed trującymi substancjami z krwi.

Źródła:

  • http://musicbrainerblogger.blogspot.com/
  • http://journals.sagepub.com/home/pss

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.