Jaki nowoczesny lek na schizofrenię wybrać? Przegląd dostępnych leków

Kobieta chorująca na schizofrenię

Choroby psychiczne są często ukrywane i uznawane za powód do wstydu, przez co jedynie pogłębiają się one do momentu pojawienia się oczywistych objawów, nad którymi nie mamy kontroli. Do takich chorób zaliczamy schizofrenię, która należy do chorób cywilizacyjnych i dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn. Co należy wiedzieć o schizofrenii, i jak wyglądają etapy jej leczenia? Czy istnieje nowoczesny i innowacyjny sposób na wyleczenie tej choroby?

Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne które objawia się przede wszystkim błędnym postrzeganiem rzeczywistości, często prowadzącym do psychozy. Chorzy często zachowują się irracjonalnie, wydaje im się, że są w ciągłym niebezpieczeństwie, że ktoś chce zrobić im krzywdę.

Zdarzają się również przypadki, gdzie irracjonalne zachowanie chorego może stać się niebezpieczne, np. zaczyna krzyczeć, atakować najbliższych, oskarżać ich o chęć pozbawienia go życia czy zdrowia. Podczas choroby następuje całkowita dezintegracja funkcji psychicznych, czyli m.in. spostrzegania, myślenia, osobowości, emocji, w odróżnieniu od zdrowego człowieka, gdzie te wszystkie procesy działają spójnie. Istotą schizofrenii jest zaburzenie właśnie tej spójności, która pozwala człowiekowi normalnie funkcjonować, dlatego postęp tej choroby już na swoim początkowym etapie daje się bardzo we znaki człowiekowi, który skutecznie i stopniowo czuje się coraz bardziej w stanie psychozy i ciągłego niepokoju, i w pułapce własnej głowy.

Metody rozpoznawania

Pojawieniu się schizofrenii u pacjenta objawia się bardzo charakterystycznymi zmianami, które dla specjalisty mogą być widoczne na pierwszy rzut oka. Człowiek z tą chorobą ma zaburzoną percepcję myślową, jego osądy są kompletnie niedorzeczne, a argumentacja całkowicie „oderwana od rzeczywistości”.

Dodatkowo często pojawia się stan psychozy, w którym chory zaczyna czuć się nieustannie obserwowany i śledzony, pojawia się irracjonalny strach o własne życie. W niektórych przypadkach schizofrenii, chorzy deklarują również możliwość widzenia duchów, zjaw, aniołów i demonów, dużo czasu poświęcają na zgłębianie tego tematu. Zdarza się również zła interpretacja naturalnie występujących dźwięków wokół chorego, np. mylnie sądzi, że słyszy kroki, podczas gdy są to np. tykające wskazówki zegara.

Halucynacje i omamy to jedne z najczęściej występujących objawów u pacjenta z podejrzeniem schizofrenii. Słyszy on często głosy, które nakazują mu coś, lub zabraniają danych czynności, a on im się poddaje. Charakterystyczna jest też odmowa przyjmowania leków, przez co pacjent wymaga ciągłego nadzoru. Na zaawansowanych stadium choroby pacjent może również odczuwać zobojętnienie na czynności, które dotąd sprawiały mu wielką przyjemność.

Leczenie – metody

Farmakoterapia stosowana w leczeniu schizofrenii jest wieloetapowa, dlatego nie można powiedzieć, że istnieje jedynie jeden lek na schizofrenię. Rozróżniamy następujące medykamenty:

  • Leki przeciwpsychotyczne -pomaga w zwalczaniu objawów wytwórczych, takich jak omamy, dziwne zachowania i wypowiedzi,
  • Neuroleptyki typowe lub klasyczne,
  • Atypowy lek przeciwpsychotycznylek na schizofrenię, który oddziałuje na zmniejszenie objawów negatywnych, afektywnych i zaburzeń poznawczych. Zastosowanie leków atypowych wiąże się również ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia objawów pozapiramidowych oraz hiperprolaktynemii.
  • Leki uspokajające,
  • Leki nasenne,
  • Stabilizatory nastroju.
Kobieta stosująca nowoczesny lek na schizofrenię
Źródło: Pexels.com

Przyczyny powstawania

Współczesna nauka nie jest w stanie do końca i jednoznacznie stwierdzić bezpośrednich przyczyn powstawania schizofrenii. Jako kilka najpewniejszych czynników wskazano predyspozycje genetyczne, silny stres, a także niedobór dopaminy.

Innymi słowy, dziedziczenie tej choroby jest najczęstszą przyczyną jej powstawania. Obecnie wskazuje się te kilka czynników jako najczęstsze powody występowania schizofrenii, bez wskazania na konkretny jako decydujący. Niezwykle istotna jest trafna diagnoza, ponieważ czasem schizofrenia mylnie interpretowana jest jako depresja, wówczas medykamenty nie są skuteczne.

O autorze:
Aleksandra Karcz – pisarka,
autorka licznych artykułów lifestyle, publicystka.
Absolwentka Akademii Ekonomiczno Humanistycznej w Warszawie.

Źródło:

  • Zaburzenia psychiczne i emocjonalne, Wojciech Imielski, wyd. Scholar,  2010 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.