Jakie akwarium dla dziecka wybrać?

Mała dziewczynka ogląda rybki w akwarium

Artykuł partnera.

Kontakt z naturalnym środowiskiem jest jednym z najważniejszych czynników zewnętrznych, które pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka w każdym wieku. W rozwoju kreatywności oraz nauce odpowiedzialności sprzyjać może akwarium dla dziecka. To doskonały pomysł na prezent zarówno dla dziecka w wieku przedszkolnym, jak i nastolatka. Zobacz, jakie akwarium najlepiej wybrać i co wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji!

Rośliny do akwarium na pierwszy plan

Akwarium w pokoju dziecięcym powinno być przede wszystkim bezpieczne. Na samym początku, zanim jeszcze zacznie się przeglądać różne produkty, warto skonceptualizować sobie miejsce, w którym ma być usytuowany zbiornik. W ten sposób można podjąć pierwszą bardzo ważną decyzję: czy akwarium dla dziecka ma znajdować się na obecnym już meblu, czy może powinno być wolnostojące lub osadzone w zabudowie? Ten wybór zależy przede wszystkim od możliwości finansowych oraz specyfiki pokoju dziecięcego i ilości wolnego w nim miejsca.

Drugim dylematem, który pojawi się w trakcie poszukiwań, jest rodzaj zbiornika. Ze względu na materiał wykonania wybór ogranicza się de facto do zbiorników szklanych i plastikowych. Zdecydowanie bardziej polecane są te pierwsze warianty. Kluczowym aspektem jest jednak pojemność i kształt. Niegdyś popularne były akwaria owalne lub kuliste, jednak w świetle najnowszych badań są one zdecydowanie niezalecane ze względu na bardzo złe warunki dla ryb. Wciąż jednak można je wybrać, jeśli akwarium ma być wyłącznie roślinne, a nie zarybione.

Drugie z powyższych kryteriów, pojemność, dotyczy już szerszego aspektu planowania nie tylko rodzaju zbiornika, ale wnętrza akwarium. Akwarystyka bazuje na zróżnicowaniu, a dlatego każdy parametr wpływa z reguły na inne aspekty. Pojemność, wyrażana w litrach, determinuje rodzaj flory i fauny, którą można umieścić w zbiorniku. Im większe akwarium, tym więcej gatunków ryb, także średnich i większych rozmiarów, które będą czuły się dobrze w takich warunkach. Wraz z tym aspektem rosną równolegle koszty utrzymania zbiornika, na które wpływa między innymi koszt cyklicznej wymiany wody, całodobowej filtracji i oświetlenia. Potrzebne zaopatrzenie i akcesoria, a także więcej cennych informacji można znaleźć na stronie Trzmiel – sklep akwarystyczny – https://trzmiel.com.pl.

Rybki w akwarium

Rośliny akwariowe na drugi plan

Po wyborze zbiornika można zacząć prawdziwą przygodę, czyli zadbanie o jego wyposażenie. To czynności, które najlepiej przeprowadzić z dzieckiem, mając jednak kontrolę nad poszczególnymi wyborami – zwłaszcza tymi, które dotyczą gatunków ryb.

Akwarium dla dziecka, tak jak każdy pierwszy projekt, nie powinno być nazbyt skomplikowane. W zależności od pojemności zbiornika warto postawić na maksymalnie dwa lub trzy gatunki rybek powszechnie uznawanych za łatwe w hodowli. Ryby muszą się ze sobą dobrze czuć, dlatego należy wybierać jedynie gatunki roślinożerne, żyjące w tym samym rodzaju wody (najczęściej słodkowodne) oraz w podobnym biotopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.