Jakie karnisze wybrać do salonu?

Stalowy, elegancki karnisz wisi w salonie

Aranżacje okienne mają znaczny wpływ na wygląd wnętrza. Wybierając oprawę okna, wiele osób skupia się na rodzaju tkaniny, którą osłonią okno, nie myśląc zbyt wiele o pozostałych jej elementach. To błąd, ponieważ karnisz, choć z pozoru nieistotny, może zaważyć na ogólnym odbiorze pomieszczenia.

Czy warto mieć karnisz?

Karnisz to obowiązkowy element oprawy okna, jeśli mamy zamiar zawiesić zasłonki lub firany. Na karniszu można założyć także rolety rzymskie, które osłonią nas od spojrzeniami z ulicy – nie zaciemnią przy tym całkowicie pomieszczenia, ponieważ między oknem a tkaniną pozostanie prześwit. To rozwiązanie mogłoby nie sprawdzić się w sypialni, ale do salonu jest wprost idealne!

Prosta konstrukcja pozwala na wygodne zdejmowanie i zakładanie osłon, dzięki czemu zmiana dekoracji okiennej nie będzie tak uciążliwa, jak w przypadku rolet montowanych na szynach lub plis. Z tych zaś nie trzeba rezygnować – łącząc rolety lub plisy z firankami uzyskamy interesującą kompozycję! Piękny karnisz może być też samodzielną ozdobą, nawet jeśli nie zdecydujemy się na powieszenie zasłon.

Rodzaje karniszy

Karnisze są znowu w modzie, a producenci tych wyrobów oferują nam ogromny wybór modeli. Warto zapoznać się z poszczególnymi typami, aby wybrać idealne karnisze do salonu!

Karnisze drążkowe

Klasyczny typ karnisza w formie prostego drążka. Karnisze drążkowe zwykle wykonane są z solidnych materiałów, przez co z łatwością utrzymają ciężkie zasłony. W przypadku dłuższych karniszy potrzebny jest jednak wspornik środkowy, który może przeszkodzić w całkowitym zasłonięciu okna.
Karnisze drążkowe sprawdzą się idealnie w salonie, w którym zasłonki mają być przede wszystkim dekoracją.
Oprócz tradycyjnych drążków o okrągłym przekroju, w sklepach znajdziemy także drążki kwadratowe lub prostokątne. Możemy również wybierać wśród wielu dostępnych końcówek do karniszy, dzięki czemu z łatwością dopasujemy je każdej aranżacji.

Karnisze szynowe

Tak samo praktyczne jak karnisze drążkowe, jednak nieco bardziej dyskretne. Karnisze szynowe pozwalają na montaż zasłon na żabkach, które kryją się pod estetyczną listwą maskującą. Mogą być doskonałym wyborem do salonu, do którego wpada zbyt dużo światła, ponieważ niezależnie od długości karnisza, nie potrzebują dodatkowego wspornika po środku. Chętnie wybierane do wnętrz w stylu minimalistycznym. 

Karnisze pojedyncze i podwójne

Wśród tego rodzaju karniszy znajdziemy zarówno karnisze podwójne szynowe, drążkowe, jak i drążkowo-szynowe, zwane inaczej hybrydowymi. Podwójny karnisz pozwala na zawieszenie równocześnie zasłon i firanek lub rolet, oraz na niezależne przesuwanie obu materiałów.

Karnisze ścienne lub sufitowe

Sposób montażu karnisza może być kierowany preferencjami, ale ma też wpływ na wygląd pomieszczenia. Karnisz sufitowy nie przytłoczy aranżacji i sprawi, że pokój wyda się wyższy – to dobry wybór do niewielkich i niskich salonów. W salonach o wysokich sufitach, na przykład w kamienicach, lepszym rozwiązaniem może okazać się karnisz ścienny. Optycznie poszerzy ścianę i poprawi proporcje wnętrza.

Karnisze elektryczne

Karnisze z napędem elektrycznym nie są nowością na rynku, bo już dekadę temu można było je spotkać w biurach, teatrach czy salach konferencyjnych, ale coraz częściej stają się elementem wyposażenia prywatnych mieszkań. Karnisze elektryczne mogą być sterowane za pomocą przełącznika lub pilota. Istnieją także modele, które można obsługiwać przez aplikację mobilną czy komendy głosowe wydawane wirtualnemu asystentowi – to idealne rozwiązanie dla miłośników inteligentnych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.