Świeć gwiazdeczko mała świeć, czyli jakie lampy wybrać do pokoju dziecięcego?

Lampa sufitowa

„Twinkle, twinkle, little star” słowa tej pięknej kołysanki można w wolnym tłumaczeniu przełożyć na „Świeć, gwiazdeczko mała, świeć”. W istocie, wybór odpowiedniego oświetlenia dziecięcego pokoju nie bez powodu spędza sen z powiek wielu rodzicom. To w jego ścianach pociecha spędza bowiem najwięcej czasu, ucząc się, oddając zabawie, a także odpoczywając. A zatem śmiało można stwierdzić, iż oświetlenie ma znaczenie!

Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do pokoju dziecka?

Należy pamiętać, że pokój dziecięcy to swego rodzaju centrum dowodzenia pociechy. Łączy w sobie funkcje pokoju dziennego, sypialni, bawialni oraz gabinetu do nauki. Wiąże się z tym konieczność doboru odpowiedniego oświetlenia.

Poza głównym źródłem światła, które stanowi lampa sufitowa jednopunktowa, warto zadbać także o lampkę nocną. Koniecznością natomiast jest zaopatrzenie dziecka w dobrą lampkę biurkową, która zapewni mu odpowiednią widoczność podczas odrabiania lekcji w pochmurne dni, nie męcząc wzroku.

Wybierając poszczególne źródła światła, zwróćmy uwagę na emitowaną przez nie barwę.

Barwa światła i jej wpływ na funkcjonowanie

Każde światło ma swoją barwę, która w znaczący sposób może wpływać na samopoczucie i funkcjonowanie człowieka. Do jej opisania służy pojęcie temperatury barwowej, którą określa się w Kelwinach.

Lampka, który służy doświetleniu miejsca pracy, powinna emitować światło o barwie białej zimnej, która wspomaga koncentrację i pobudza do pracy. W miejscu przeznaczonym do snu i odpoczynku światło powinno mieć delikatną barwę ciepłą, sprzyjającą uspokojeniu i relaksowaniu się. Natomiast główne źródło światła, czyli np. lampa sufitowa jednopunktowa, powinno mieć barwę neutralną, której parametry oscylują pomiędzy 4000 a 4500 K.

„Mój jest ten kawałek podłogi” – czyli bajkowe postacie czy dorosły design?

Wiemy już, jaką barwę powinien mieć żyrandol bądź lampka, a zatem spokojnie można skupić się na wyborze najbardziej odpowiadającego nam modelu. Tutaj pojawia się pytanie: powierzyć wybór dziecku, czy nakierować je na nieco doroślejszy design, by za kilka lat nie musieć zmieniać całej aranżacji wnętrza? Z pewnością należy wziąć pod uwagę zdanie pociechy w kwestii wyboru elementów wystroju, a nawet pozwolić mu na ostatnie słowo w tej sprawie.

Na szczęście na rynku dostępne są obecnie tanie plafony, które nie zrujnują naszego budżetu. Kolorowy żyrandol z motywem Psiego Patrolu czy Krainy Lodu wymienimy zatem po kilku latach bez żalu.

Żyrandole nowoczesne tanie to z kolei propozycja, która z reguły zaspokaja potrzeby tak rodziców, jak i dzieci. Maluchy uwielbiają bowiem nowoczesne i nieco futurystyczne formy, które jednocześnie mają ponadczasowy design. Warto zatem zastanowić się nad takim kompromisem.

Barwne i pełne bajkowych motywów czy też stonowane i wysmakowane, pokoje dziecięce to często projekcja naszych własnych marzeń z dzieciństwa. Gdy dzisiejsi rodzice dorastali, rynek designerskich produktów dla dzieci jeszcze nawet nie raczkował, a wystrój składał się często z przypadkowych elementów, które udało się „wystać” w kolejkach.

Na szczęście te czasy odeszły do lamusa, a rynek produktów dla dzieci obfituje we wszystko, co nam się wymarzy. Warto jednak pozostawić pole do popisu pociechom, jedynie delikatnie nakierowując je na przedmioty gustowne i stylowe. Tak meble, tekstylia, dywany, jak i tanie plafony czy wiszące żyrandole oraz lampki nocne są dziś dostępne w przyjaznych cenach, a więc zmiana wystroju po kilku latach nie zrujnuje naszej kieszeni. Dzieciństwo naszych dzieci za to jest tylko raz i więcej się nie powtórzy. Spełniajmy więc marzenia, nawet jeśli ograniczają się one do lampy z uśmiechniętą mordką Marshalla z Psiego Patrolu.

Artykuł powstał przy udziale specjalistów od oświetlenia i wyposażenia wnętrz – Szykownydom.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.